5.9 C
Pec
E diel, 10 Dhjetor, 2023

Raportuesi gjerman për Kosovën kërkon nga BE, ekstradim dhe sanksione ndaj Milan Radoiçiqit

Pas pranimit të Radoiçiçit për pjesëmarrje në përleshje me policiën e Kosovës, politikani gjerman Thomas Hacker kërkon nga BE që të marrë masa, njofton Deutsche Welle.

Për deklarimit të politikanit serb të Kosovës Milan Radoiçiq se ka marrë pjesë në përleshjen me policinë e Kosovës, raportuesi gjerman për Kosovës përgjegjës për grupin parlamentar të FDP-së, Thomas Hacker, kërkon nga BE të marrë masa:

“Deklarimi i Milan Radoiçiqit jep më shumë qartësi për ata që qendrojnë pas grupit kriminal që janë bashkë-përgjegjës për vrasjen e një polici kosovar. Milan Radoicic duhet të mbajë përgjegjësi para ligjit për këtë akt të neveritshëm dhe të pajustifikueshëm. Nëse ai ndodhet në Beograd dhe aty merr mbrojtje, është i nevojshëm ekstradimi në Republikën e Kosovës. BE-ja duhet të vijojë me konsekuenca dhe të vendosë sanksione kundër tij”, shkruan Hacker në një deklaratë të publikuar mbrëm.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...