4.9 C
Pec
E martë, 5 Dhjetor, 2023

Rashiq: Lista Serbe nuk po bashkëpunon, është ndërtuar “muri” i Berlinit si pengesë

Në Qendrën Mediale në Çagllavicë është mbajtur debati me temën “Një vit pas largimit të serbëve nga institucionet e Kosovës – çfarë fituan dhe çfarë humbën”, raporton Ekonomia Online.

Ministri për Kthim dhe Komunitete, Nenad Rashiq, tha se largimi i serbëve nga institucionet ka sjell shumë pasoja dhe ka lënë mangësi në institucione. Ai tha se me largimin e tyre kanë humbur profesionistët dhe tash po mungojnë nëpunësit e licencuar e kualifikuar.

Duke përmendur Listën Serbe si nxitëse të dorëheqjeve ai tha se personalisht ka bashkëpunuar me këtë parti me ndikim në veri, por që sipas tij, krerë të saj kanë ndërtuar “murin” e Berlinit si mbrojë për mosbashkëpunim.

“Ata që janë larguar nga institucionet, nuk është dashur që të largohen. Nuk e di a kanë mundësi që të kthehen serbët në veri të Kosovës. Kur ka ndodhur dhënia e dorëheqjeve numri i madhe i tyre është dashur të japin dorëheqje me shkrim”.

“Së pari ne kemi humbur njerëzit dhe kohën, nuk kemi nëpunës të cilët janë të licencuar, duhet t’i kthemi vetvetes me aq sa kemi më atë të veprojmë”.

“…kam bashkëpunuar me Listën Serbe, por është ndërtuar një mur, muri i Berlinit, kam qenë i vetmi për largimin e murit. Ne nuk kemi fituar asgjë por duhet t’i kthehemi vetës të kemi dhe forcën ta mbrojmë veten edhe serbët në veri”./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...