9.7 C
Pec
E premte, 1 Dhjetor, 2023

Rasti Salih Mustafa, sot mbahet seanca e Apelit

Gjykata e Apelit në Dhomat e Specializuara të Kosovës, sot do të mbajë seancën e apelit në rastin e Salih Mustafës.

Sipas njoftimit të bërë në faqen e Dhomave të Specializuara, thuhet se seanca do të nis në orën 13:30 dhe do të përfundojë rreth orës 17:10.

Edhe për të premten është paraparë të mbahet një tjetër seancë e cila nis në orën 09:30.

Salih Mustafa pretendohet se ishte komandant i njësitit gueril BIA i cili operonte brenda Zonës Operative të Llapit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (‘UÇK’).Aktakuza e ngarkon atë për krimet e kryera nga disa anëtarë të UÇK-së kundër personave të ndaluar në kompleksin e ndalimit në fshatin Zllash, në regjionin Gollak të Kosovës.

Paraqitja e provave në këtë çështje gjyqësore përfundoi më 20 qershor 2022 dhe deklaratat përmbyllëse u bënë në periudhën 13-15 shtator 2022.

Aktgjykimi u shpall më 16 dhjetor 2022. Trupi Gjykues e shpalli Mustafën fajtor për krimet e luftës të ndalimit arbitrar, torturës dhe vrasjes së paligjshme dhe e dënoi me 26 vjet burgim. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...