13.6 C
Pec
E shtunë, 30 Shtator, 2023

Rëndësia e KFOR-it në Kosovë do të diskutohet në samitin e NATO-s që mbahet me 11 korrik

Në samitin e NATO-s në Vilnius të Lituanisë pritet të diskutohet rëndësia e pranisë së KFOR-it në Kosovë.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia “Anadolu”, duke cituar disa çështje të rëndësishme që do të diskutohen në samit pas takimit të presidentit turk Recep Tayyip Erdogan me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg.

Kujtojmë që Lituania do të presë një Samit të NATO-s në Vilnius më 11-12 korrik 2023.

Takimet do të kryesohen nga Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s dhe do të zhvillohen në LITEXPO – Qendra e Ekspozitave dhe Kongreseve Lituaneze në kryeqytetin e vendit.

Gjatë takimit mes Erdogan-it dhe Stoltenberg-ut, ky i fundit shprehu gjithashtu mirënjohjen e tij ndaj Turqisë për mbështetjen e dhënë me vendimin për dërgimin e përforcimeve në Kosovë.

“Unë do të doja të falënderoja Turqinë për përforcimet që kanë vendosur të dërgojnë në Kosovë, pas trazirave të fundit në rajon”, deklaroi Jens Stoltenberg për gazetarët pas takimit me dyer të mbyllura me presidentin Erdogan në Pallatin Dolmabahçe. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...