9.1 C
Pec
E premte, 23 Shkurt, 2024

Republika Srpska drejt shkëputjen nga BeH: Serbët atje publikojnë pamje nga shtypja e targave të Republikës Serbe

Në pritje të fillimit të festimit të ditës antikushtetuese të RS në Banja Lukë, edhe pse Gjykata Kushtetuese e Bosnje-Hercegovinës e shpalli atë dy herë antikushtetuese dhe u kontestua nga Komisioni i Venecias, ndërsa më herët ishte anuluar nga Kushtetuta. Gjykata e Republikës së Bosnjës dhe Hercegovinës, dhe atë e kontestoi përfaqësuesi aktual i lartë Christian Schmidt, në rrjetet sociale u shfaqën video dhe foto tronditëse, të cilat edhe pse jozyrtare, janë një lloj hapi drejt shpalljes së shkëputjes së RS.

Përkatësisht, në rrjetet sociale ka dalë një fotografi e të riut Jovan Zh. nga Republika Srpska i cili vendosi të ashtuquajturat shenja të printuara të regjistrimit në veturën e tij me tabela Republika Srpska, jo BiH, siç duhet të ketë sipas ligjit.

Ai vendosi shenjat në makinën Mercedes: GA 09-01-92, të cilat simbolizojnë Ditën e RS, e cila është marrë si datë e krijimit të këtij subjekti.

Përveç tij, në TikTok u shfaqën fotografi të targave me shenja të qyteteve të tjera të Republikës Srpska, si dhe foto të pasaportave të Republikës Srpska, për të cilat thuhet se janë bërë nga politikanët e Dodikut.

Kujtojmë se nuk ka targa apo pasaporta të Republikës Srpska si dokument zyrtar i Bosnjës dhe Hercegovinës.

Megjithatë, provokimi me pasaporta nuk është risi sepse, kujtojmë, në vitin 2018, të rinjtë socialdemokratë të RS-së shpërndanë të ashtuquajturat pasaporta në Krajine në Banja Lukë.

Brenda, pasaportat dukeshin si një lloj broshure turistike, në të cilën ishin paraqitur vende si Mrakovica, Sutjeska, Bardaça dhe destinacione të ngjashme që ia vlen të vizitohen në RS.

Edhe pse supozohet se banorët e BeH më të vogël entiteti i printuar targat RS me iniciativën e tij, së bashku me publikimin e videove dhe fotove, thuhet se printerët në RS janë të mbivendosur me materiale për printimin e targave që padyshim planifikojnë t’i ngjitin mbi ato ekzistuese nga Bosnja dhe Hercegovina. shenjat.

Shtrohet pyetja nëse Ministria e Brendshme e RS do të reagojë ndaj vozitjes me ato targa dhe si do të reagojë policia federale dhe institucionet e tjera shtetërore. /Njeshi&SlobodnaBosna/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...