22.9 C
Pec
E shtunë, 13 Korrik, 2024

Revista “Time”: Brenda katastrofës së debatit të Biden dhe përpjekja për ta shuar panikun e demokratëve

Derisa Presidenti Joe Biden po shikonte shënimet e tij të fundit me rrethin e tij të ngushtë dhe po bëhej gati për të debatuar me Donald Trump më 27 qershor në Atlanta, gruaja e tij u fut në një takim aty pranë të donatorëve më të mëdhenj të Partisë Demokratike. Fondi i Fitores së Biden dhe të mëdhenjtë financiarë të Komitetit Kombëtar Demokratik ishin mbledhur të gjithë në Ritz Carlton si pjesë e një konference politike dyditore ku kishte biseda emocionale dhe biseda përmes lidhjes online me VIP-at. “Joe është gati të shkojë”, i tha Dr. Biden grupit. “Ai është i përgatitur”.

Para mesnate, Joe Biden do të mbyllte 90 minuta një debat kundër Trump që edhe aleatët më të afërt të Biden e pranuan privatisht se ishte një katastrofë. Biden u shfaq në secilën pikë si gjyshi 81-vjeçar që është, duke belbëzuar me një zë të hollë përmes argumenteve të pakuptueshme dhe shpesh duke e ngulur sytë, me gojën hapur, ndërsa Trump lëshonte sulme verbale njëri pas tjetrit. Biden ngriu në mënyrë të përsëritur dhe ngatërroi madje disa rreshta që ai kishte përgatitur paraprakisht për momentin, shkroi revista e famshme amerikane “Time”,

Kur shtroi një pyetje në lidhje me borxhin kombëtar, përgjigjja e tij ishte e pakuptueshme pasi ai dukej se po përpiqej të argumentonte që amerikanët super të pasur të paguanin më shumë taksa.

“Ne do të ishim në gjendje të ndihmonim për t’u siguruar që të gjitha ato gjëra që duhet të bëjmë: kujdesi për fëmijët, kujdesi për të moshuarit, duke u siguruar që ne të vazhdojmë të forcojmë sistemin tonë të kujdesit shëndetësor, duke u siguruar që ne jemi në gjendje të bëjmë që çdo person të vetëm të kualifikuar për atë që kam qenë në gjendje të bëj me – me, me, me COVID-in, më falni, me trajtimin e gjithçkaje me të cilën kemi të bëjmë – shikoni, nëse – më në fund mundëm Medicare”.

Paniku nuk është një fjalë shumë e fortë për të përshkruar ndjenjën që përshkoi Partinë Demokratike nga lart poshtë teksa u zhvillua debati. “Çfarë ‘f’ aktualisht po ndodh?” një nga demokratët për mbledhjen e fondeve dërgoi mesazhe. Përtej dhomës një tjetër tha menjëherë diçka si një thirrje shqetësimi dhe një video: “Kjo nuk do të jetë aq e keqe për votuesit sa për ne, apo jo?” Nga progresisti në pragmatist, gjykimi midis demokratëve ishte ndoshta më i bashkuari në radhët e larta të partisë në dekada.

“I pakuptueshëm duhet të ketë qenë [titrimi i mbyllur]”, mendoi një tjetër strateg i lartë demokrat për të gjithë performancën e Biden. “Kjo do të ishte më e sinqerta”. Pothuajse menjëherë pasi mbaroi, demokratët filluan të pyesin nëse dhe si Biden mund të bindet të tërhiqet për të mirën e partisë, për kombin dhe për vetë kandidatin.

Besnikët e Bidenit nxituan menjëherë. Nënpresidentja Kamala Harris bëri një raund paraqitjesh të planifikuara në televizionet kabllore të natës, duke bërë përpjekjen e saj më të mirë për të penguar ëndrrat e aktivistëve të partisë për të braktisur Bidenin dhe ndoshta edhe Harrisin. Ekipi i Bidenit insistoi publikisht se debati ishte vetëm një ndër shumë të tjera dhe se kandidati ishte absolutisht, 100% i gatshëm për një mandat tjetër katërvjeçar.

Për të dëshmuar, ata iu përmbajtën planit të tyre pas debatit, duke e dërguar atë të shikojë një festë në Hyatt Regency në Peachtree Street të Atlantës për 45 minuta ‘selfies’ përpara se të shkonte në Ëaffle House për një ndalesë në mesnatë gjatë rrugës për një fluturim të shpejtë në Raleigh, N.C., ku do të bënte fushatë të nesërmen. Air Force One zbriti pak para orës 2 të mëngjesit. Të nesërmen, demokrati më i popullarizuar i vendit, Barack Obama, u tha aleatëve të tij të qëndronin prapa Bidenit. “Netët e këqija të debatit ndodhin. Më besoni, e di”, dërgoi mesazh ish-shefi i Bidenit.

Por realiteti qëndron: të gjithë në Amerikë që e ndoqën debatin mund ta shihnin vetë se si Biden ishte plakur. I zënë tashmë në një garë që në rastin më të mirë është një garë kokë më kokë me Trumpin, rruga e Biden drejt fitores papritmas dukej se po kthehej në një rrugë pa krye para syve të demokratëve. Kjo e la partinë me dy pyetje. A kishte ndonjë mënyrë për ta hequr atë nga kandidimi? Dhe nëse jo, a kishte ndonjë shans për të kaluar vijën e finishit me një kandidat thellësisht të metë?

Në të dy rastet, nuk ishte asgjë si ajo që Biden dhe ekipi i tij kishin planifikuar ndërsa ishin të izoluar në vendpushimin presidencial të Camp David në malet e Maryland për gjashtë ditë të plota. Për gjithë fjalët për agjendën më të suksesshme të mandatit të parë ndonjëherë dhe një zgjedhje të mesme që sfidonte historinë, ekipi i Biden kaloi orët e para të së enjtes dhe gjithë të premten duke u përpjekur të bindnin demokratët të mos bënin një hap të gabuar.

Kur një kandidat gabon, pritet që një ndihmës besnik të marrë fajin. Dhe pak kanë më shumë përvojë në fajësimin e njerëzve se Joe Biden. Kur fushata e tij e parë u shpërbë gjatë verës së vitit 1987, një ndihmës i ri dhe Kryetar i ardhshëm i Komitetit Kombëtar Demokratik me emrin David Ëilhelm mori fajin për shpërndarjen e fjalimeve të një lideri britanik laburist që Biden i kishte kopjuar në një skenë debati. Kur përpjekja e tij e tretë për këtë punë përfundoi në vendin e katërt në Ioëa, Biden largoi ndihmësin e tij të gjatë dhe menaxherin e fushatës, Greg Schultz. Me hetimet e pafundme rreth përfshirjes së djalit të tij me partnerë biznesi të dyshimtë, Biden fajësoi stafin e tij për mos sinjalizimin e konflikteve të mundshme të interesit më herët. Dhe kur dokumentet e klasifikuara u gjetën në posedimin e tij personal, përsëri ishte faji i ndihmësve.

Por këtë herë, faji mund të shkojë përtej vetë presidentit dhe anëtarëve më të afërt të familjes së tij. Askush nuk mund të thotë se ajo që ndodhi në Atlanta ishte e papritur. Votuesit kanë qenë konsistentë duke u thënë anketuesve se janë të shqetësuar për moshat e të dy kandidatëve. Pothuajse dy të tretat e vendit mendojnë se si Trump ashtu edhe Biden janë shumë të moshuar për këtë punë, sipas sondazhit të Ipsos. Një e katërta tjetër mendon se Biden është shumë i vjetër. Një sondazh i veçantë nga Gallup zbulon se vetëm 22% e amerikanëve thonë se janë të kënaqur me drejtimin e vendit, një numër që e vendos Bidenin në zonën e rrezikut. Rreth kësaj kohe në vitin 2020, Trump ishte në 20% dhe humbi ndërsa Barack Obama ishte në të njëjtin nivel në këtë pjesë të maratonës të 2012-ës dhe mbajti vendin e tij. Në vitin 1992, si George H.Ë. Bush po kërkonte një mandat të dytë si President, ky numër ishte 14%; e humbi atë garë me tre drejtime.

Dhe nuk është se askush nuk ishte përpjekur të paralajmëronte për këtë skenar të saktë. Demokratët e lartë u kishin thënë kolegëve të tyre se Bidenit i mungon hapi dhe jo versioni më i mirë i tij. ‘Insajderët’ e Obamës si David Axelrod dhe David Plouffe kishin paralajmëruar donatorët dhe operativët se Biden ishte një bast i rrezikshëm dhe partia kishte nevojë për gjak të ri. Por ngritja e pyetjes së moshës ishte arsye për ekskomunikimin nga komanda e lartë e orbitës së Bidenit. Histori të errëta u rrotulluan mes atyre që kishin qasje tek këshilltarët kryesorë të Biden-it të një ndihmësi të ngushtë, i cili ngriti çështjen e moshës dhe u pushua përfundimisht.

Menjëherë pas debatit u fol për një kryengritje, me demokratë të paidentifikuar, të kujdesshëm për dobësinë e tyre elektorale, duke u betuar se këtë herë do të ndërhyhej nga drejtuesit e partive. Por nëse Biden do t’i kishte rezistuar bisedave për një presidencë me një mandat kur ishte e disponueshme mundësia për t’u larguar me dinjitet, ai ishte edhe më i pozicionuar për të mbajtur postin e tij tani. Rregullat e Partisë Demokratike e bëjnë pothuajse të pamundur zëvendësimin e Bidenit në krye të garës, nëse ai nuk tërhiqet vullnetarisht. Biden aktualisht ka 3,894 nga afro 4,000 delegatët e zotuar deri më tani, shumica e të cilëve duhet të qëndrojnë me të gjatë raundit të parë të votimit, i cili do të mbahet virtualisht në internet përpara Konventës Kombëtare Demokratike. Rreth 25% e delegatëve në konventë do të nevojiteshin për të mbajtur një votim që hap rrugën për mundësinë e një kandidati tjetër për të qenë i nominuar. Kjo duket shumë e pamundur.

“Gjërat janë të errëta. Nuk ka dyshim për këtë”, thotë një tjetër që është ulur në Ëest Ëing që nga Dita e Parë. “Për më tepër. Ky është i vetmi opsion që është në tavolinë”.

Nëse Biden do të mund të bindet të largohej, do të kishte kaos brenda partisë, ndryshe nga çdo gjë që nga viti 1968. Zëvendëspresidentja Kamala Harris do të fillonte me avantazhet e detyrës, por numri për aprovimin e saj është i ulët dhe ajo do të ishte e ndjeshme ndaj një sfide. Pretendentët e shquar, të cilët nominalisht do të ishin për vitin 2028, por të gjithë u fol në heshtje për zëvendësimet e mundshme të Biden në 2024, përfshijnë Guvernatorët Gretchen Ëhitmer të Miçiganit, Gavin Newsom nga Kalifornia dhe J.B. Pritzker nga Illinois.

Fushata e Trump, nga ana e saj, duket e kënaqur me status quo-në. “Demokratët janë të mbërthyer me Joe Biden, pavarësisht nëse u pëlqen apo jo,” thotë Alex Brueseëitz, një konsulent i GOP aleat i Trump. Kjo ndoshta është e vërtetë, dhe ekipi i ish-presidentit po e shfrytëzonte maksimalisht atë në vazhdën e debatit.

” Joe Biden harroi se 13 heronj kishin vdekur në Afganisatn dhe mendon se atje ka një epidemi ku motra dhunon motrën. Ai nuk duhet të jetë askund afër çantës bërthamore. Nuk ka qenë kurrë më e qartë se forca e Presidentit Donald Trump është e nevojshme përsëri në Bardhë Shtëpia”, thotë Brueseëitz.

Për të qetësuar frikën, Biden duhej të pranonte gabimin. “Me keqardhje Biden nuk është me të vërtetë shenja e oborrit që dua,” tha një donator-strateg të premten.

Fushata u dyfishua në vendosmërinë e saj, duke qarkulluar komente pozitive nga aleatët. Dhe ata mbeten të bindur se Trump është një figurë e papëlqyeshme që nuk fitoi mbi asnjë votues me shfaqjet e tij të rastësishme në debat. Në dritën e mëngjesit, shefi i fushatës Jen O’Malley Dillon u largua nga Atlanta Ritz për të mbledhur donatorët. “Udhëheqja e fushatës i vuri të gjitha në kontekst dhe mbështetësit u ndien më mirë se mbrëmë”, thotë Noah Mamet, një ish-ambasador në Argjentinë. “Përkrahësit i thoshin njëri-tjetrit se mund të ishte më mirë…” Në radhët e sipërme të orbitës së Bidenit, nuk kishte kuptim të shtonim shkëlqim. “Këto zgjedhje nuk do të fitoheshin apo humbeshin kurrë në një tubim, një bisedë apo një debat”, thotë një këshilltar i lartë. “Ne kemi një elektorat kryesisht të mbyllur dhe dy kandidatë të mirëpërcaktuar – dhe votuesit që do të vendosin për këto zgjedhje do të kërkojnë kohë dhe përpjekje të vazhdueshme për të fituar në nëntor”.

Biden shkoi në punë për të ofruar atë vizion të premten në Karolinën e Veriut, duke i thënë turmës së tij se e kuptonte panikun brenda partisë dhe më pas e refuzoi me vendosmëri. “Njerëz, më lejoni ta mbyll me këtë: e di që nuk jam një djalë i ri, për të thënë të drejtën”, tha Biden në Raleigh.

“Unë nuk debatoj aq mirë sa dikur. Unë e di atë që di: Unë di të them të vërtetën. Unë e di të drejtën nga e gabuara. Unë di si ta bëj këtë punë. Unë di si t’i bëj gjërat. Unë e di atë që miliona amerikanë dinë: kur rrëzohesh, ngrihesh përsëri”.

Vërtetë, Biden është rrëzuar shumë në karrierën e tij, por ndonjëherë është më mirë të qëndrosh në kanavacë. “Njerëz, unë jap fjalën time si Biden: Nuk do të kandidoja më nëse nuk do të besoja me gjithë zemër dhe shpirt se mund ta bëj këtë punë”, tha ai. Për shumë demokratë që ndoqën debatin, problemi është se ajo që Biden beson po fillon të duket gjithnjë e më shumë në kundërshtim me realitetin./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...