21.7 C
Pec
E shtunë, 13 Prill, 2024

Rihapet nesër Kulla Eiffel, pas 5 ditësh grevë

Pasi qëndroi e mbyllur për pesë ditë për shkak të grevës, Kulla Eiffel, do të rihapet nesër të dielën pas një marrëveshjeje mes sindikatave dhe kompanisë operuese të monumentit të Parisit, njoftoi kjo e fundit sot

“Menaxhmenti i Société d’Exploitation de la Tour Eiffel (Sete) dhe sindikatat arritën një marrëveshje për t’i dhënë fund grevës, e cila parashikon se të dy palët do të monitorojnë rregullisht modelin ekonomik, zhvillimin e investimeve të punës dhe të ardhurat e kompanisë përmes një organi që do të mblidhet çdo 6 muaj”, shpjegon Sete në një deklaratë dërguar AFP.

Sindikatat kanë kritikuar SETE për modelin e tij të biznesit. Ata argumentojnë se mbivlerëson numrin e vizitorëve të ardhshëm, ndërsa nënvlerëson kostot operative.

Gati 7 milionë vizitorë në vit

Kulla Eifel, atraksioni më i famshëm i Parisit, tërheq afro shtatë milionë vizitorë në vit, rreth tre të katërtat e të cilëve janë turistë të huaj, sipas faqes së saj të internetit.

Gjatë pandemisë Covid, numri i vizitorëve ra në mënyrë dramatike për shkak të mbylljes së vendeve dhe kufizimeve të udhëtimit, por janë rikuperuar për të gjeneruar të ardhura prej 5.9 milionë në 2022.

Numri i vizitorëve në Paris pritet të rritet në mënyrë dramatike këtë verë pasi kryeqyteti francez pret Olimpiadën.

Në një deklaratë të përbashkët, sindikatat CGT dhe FO i bënë thirrje qytetit të Parisit “të jetë i arsyeshëm me kërkesat e tij financiare për të siguruar mbijetesën e monumentit dhe kompanisë që e menaxhon atë”./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...