20.7 C
Pec
E premte, 12 Gusht, 2022

Roboti që mund të zvarritet nëpër shpella jashtëtokësore

Ka një lloj të veçantë intrigash rreth shpellave. Këto shpella të përdredhura nëntokësore mund të jenë shtëpia e mistereve dhe tregimeve të gjata dhe mund të çojnë në thesarin e piratëve ose një fole vampirësh,nëse keni parë ndonjëherë filma të viteve 1980 si “The Goonies” ose “The Lost Boys”.

Në realitet, shpellat kanë strehuar paraardhësit tanë, të cilët lanë shembuj të veprave të tyre artistike dhe tregimeve nëpër mure. Por njerëzit e hershëm nuk ishin vetëm në këto banesa. Një gamë e larmishme mikroorganizmash jetojnë brenda shpellave në mbarë botën.

Megjithatë, shumë prej këtyre rrjeteve të fshehura, natyrore dhe mrekullitë brenda tyre mbeten të paeksploruara, sepse ato janë të rrezikshme dhe ndonjëherë të paarritshme.

Përparimet teknologjike mund t’i ndihmojnë shkencëtarët të kapërcejnë sfidat e hetimit të këtyre sistemeve nëntokësore dhe më gjerë. Në kërkime për një jetë jashtë Tokës, shpellat jashtëtokësore mund të mbajnë vetëm provat që ne shpresojmë të gjejmë.

Një robot i quajtur ReachBot mund të bëhet eksploruesi i parë që zvarritet brenda shpellave marsiane për të kërkuar mikrobe.

ReachBot do të lidhej me një rover sipërfaqësor që mund të sigurojë energji, të analizojë mostrat e shpellave dhe të transmetojë fotot në Tokë. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...