17.4 C
Pec
E shtunë, 3 Qershor, 2023

Rregulla të reja, më të lehta për të huajt pa dokumente në Gjenevë

Emigrantët që jetojnë në Gjenevë pa leje nuk do të penalizohen më (për shembull, me dëbim) për qëndrim të paligjshëm në kanton – për sa kohë që ata nuk kanë kryer asnjë krim dhe nuk kanë paraqitur një kërkesë për legalizimin e statusit të tyre.

Aplikimi për këtë qëllim duhet të dorëzohet vetëm nëpërmjet një organizate të quajtur Papirus, e cila ndihmon në legalizimin e migrantëve pa dokumenta të integruar mirë, të cilët kanë jetuar në Gjenevë për shumë vite.

Rreth 13,000 njerëz pa dokumente besohet se jetojnë nën radar në Gjenevë, megjithëse numri ka të ngjarë të jetë më i lartë.

Këta njerëz u bënë shumë më të dukshëm gjatë pandemisë Covid, kur mijëra dolën nga streha për të përfituar nga shpërndarja falas e ushqimit./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...