29.7 C
Pec
E premte, 12 Korrik, 2024

Rreth dy mijë kërkesa për konvertimin e patentë shoferëve ilegalë në RKS – afati deri më 9 gusht

Qytetarët në katër komunat në veri të Kosovës vazhdojnë t’i konverojnë patentë shoferët ilegalë të lëshuar nga strukturat paralele serbe në RKS.

Kështu ka bërë të ditur zëvendësdrejtori i Policisë së Kosovës në veri, Veton Elshani.Sipas tij vetëm të martën janë bërë 121 kërkesa në gjithë vendin.

Ndërkaq, për dy muaj janë bërë 1 mijë e 941 kërkesa për konvertimin e patentë-shoferëve vetëm në veri të vendit, ndërkaq numri i përgjithshëm është 2 mijë e 294.

Në Leposaviq deri më tani janë 598 kërkesa, në Mitrovicën e Veriut 621, në Zubin Potok 328 dhe në Zveçan 394 kërkesa.

Dokumentet që duhen përfshirë në aplikim, sipas MPB-së, janë letërnjoftimi, origjinali i patentë shoferit të lëshuar nga ana e autoriteteve serbe, certifikata e gjendjes shëndetësore për pajisje me patentë shofer, dëshmi të pagesës së taksës dhe origjinali i patentë shoferit të lëshuar nga UNMIK-u apo RKS “në qoftë se bëhet aplikimi për shtimin e kategorive, gjë e cila po ashtu është mundësuar përmes këtij vendimi të Ministrisë së Punëve të Brendshme”.Vendimu pati hyrë në fuqi me datën 9 maj dhe është i vlefshëm deri me datën 9 gusht 2024./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...