22 C
Pec
E martë, 23 Korrik, 2024

Rriten 15% shkëmbimet tregtare Shqipëri-Kosovë në bujqësi

Shkëmbimet tregtare për produktet bujqësore Shqipëri – Kosovë gjatë vitit 2023 shënuan një rritje prej 15%.

Lajmin e bëri të ditur sot ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Anila Denaj e cila u shpreh se shkëmbimet tregtare për produktet bujqësore me Kosovën për vitin 2023 arritën vlerën 105.45 milionë euro.

“Krahasuar me vitin 2022 ku ishin në vlerën 84.11 milionë euro, shënohet kështu një rritje prej 15%”, u shpreh Denaj.

Këto shifra në rritje,sipas ministres, “konfirmojnë edhe njëherë marrëdhëniet e ngushta në rritje mes dy vendeve, edhe në sektorin e bujqësor”./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...