16.7 C
Pec
E premte, 12 Gusht, 2022

Rriten rastet aktive me COVID-19, Ministria apelon qytetarët të vaksinohen

Ministria e Shëndetësisë, ka dhënë raport rreth rritjes së numrit të rasteve me Covid -19 në Kosovë.

MSH, njofton se në dy javët e fundit, nga data 20 qershor deri me 5 korrik, janë rritur rastet aktive nga 110 sa ishin me 20 qershor, në 1244 me 5 korrik.

Tutje njoftohet se kjo ka reflektuar edhe me shtrime të reja të pacientëve në spital të prekur nga Covid -19

Njoftimi i plotë i MSH-së:

Në dy javët e fundit (20 qershor-5 korrik 2022), si pasojë e regjistrimit të një numri më të lartë të rasteve të reja të COVID-19, janë rritur edhe rastet aktive nga 110 sa ishin më 20 qershor në 1244 më 5 korrik.

Rrjedhimisht, kjo ka reflektuar edhe me shtrime të reja të pacientëve në spital të prekur nga COVID-19. Aktualisht, 25 pacientë të infektuar po trajtohen në spitalet e Kosovës nga COVID-19.

Ministria e Shëndetësisë u bën thirrje qytetarëve që të vaksinohen me dozën e radhës të vaksinës kundër COVID-19, për të parandaluar infeksione të reja, forma të rënda të sëmundjes nga COVID-19 dhe vdekjet./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...