9.5 C
Pec
E shtunë, 2 Dhjetor, 2023

Rritet numri i turistëve të huaj që vizitojnë Kosovën, shtetet prej nga vijnë

Numri i vizitorëve, të cilët kanë vizituar Kosovën gjatë muajit gusht të këtij viti është rritur, krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit paraprak.

Sipas Agjencisë së Statistikave të Kosovës në gusht 2023, numri i vizitorëve vendorë dhe të huaj,  ishte 71 mijë e 232. Prej tyre 35,83%, ishin vendorë dhe 64,17%  ishin të jashtëm. Krahasuar me muajin gusht të vitit 2022 (sa ishin 60 952 vizitorë) kishte rritje të numrit të përgjithshëm të vizitorëve për 16,7%.

Numri i net-qëndrimeve ishte 166377, prej tyre 44,05% nga vendorët dhe 55,95% nga të huajt.

Numrin më të madh të vizitorëve te brendshëm e ka rajoni i Pejës me 8 036 vizitorë dhe 35 149 net-qëndrime.

“Sa u përket vizitorëve të huaj, krahasuar me periudhën paraprake (gusht 2022) ka rritje të vizitorëve për 6,37%. Në total 45 711 vizitorë të huaj, nga të cilët numri më i madh është nga: Gjermania, Shqipëria, Zvicra etj”, thuhet në njoftimin e ASK-së.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...