25.5 C
Pec
E diel, 14 Korrik, 2024

Rritet numri i viktimave në sulmin raketor rus në Ukrainë, 36 të vrarë dhe mbi 140 të plagosur

Rusia goditi me raketa qytetet në të gjithë Ukrainën sot, duke vrarë të paktën 36 civilë dhe mbi 140 plagosi –  duke dëmtuar rëndë spitalin kryesor të fëmijëve të Kievit, në sulmin ajror më vdekjeprurës në muaj, thanë zyrtarët.

Prindërit që mbanin në duar foshnja ecnin në rrugë jashtë spitalit, të trullosur dhe duke qarë pas sulmit ajrorDritaret ishin thyer dhe panelet ishin grisur dhe qindra banorë të Kievit po ndihmonin në pastrimin e mbeturinave“Ishte e frikshme. Nuk mund të merrja frymë, po përpiqesha ta mbuloja (bebin tim). Po përpiqesha ta mbuloja me këtë leckë që të merrte frymë”, tha Svitlana Kravchenko, 33-vjeçe.

Qeveria shpalli një ditë zie të martën për një nga sulmet më të këqija ajrore të luftës, për të cilën tha se demonstroi se Ukraina ka nevojë urgjente për një përmirësim të mbrojtjes ajrore nga aleatët e saj perëndimorë.

“Mbrojtja ajrore rrëzoi 30 nga 38 raketa, u tha nga forcat ajrore ukrainase. Pesëdhjetë ndërtesa, duke përfshirë shtëpi, një qendër biznesi dhe dy objekte mjekësore u dëmtuan në Kiev, qytetet qendrore Kryvyi Rih dhe Dnipro dhe dy qytete lindore”, tha ministri i brendshëm.

Një video në internet e siguruar nga Reuters tregonte një raketë që binte nga qielli drejt spitalit të fëmijëve, e ndjekur nga një shpërthim i madh. Vendndodhja e videos u verifikua nga pikat e dukshme.Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës e identifikoi raketën si një raketë Kh-101.22 persona, duke përfshirë dy fëmijë, u vranë në Kiev dhe 82 të tjerë u plagosën në breshërinë kryesore të raketës dhe një tjetër sulm që erdhi dy orë më vonë, thanë zyrtarët.

11 u konfirmuan të vdekur në rajonin e Dnipropetrovsk dhe 64 u plagosën, thanë zyrtarët rajonalë. Tre persona u vranë në qytetin lindor të Pokrovsk ku raketat goditën një objekt industrial, tha guvernatori./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...