5.8 C
Pec
E diel, 21 Prill, 2024

Rusët bombardojnë një ndërtesë banimi në Kharkiv, së paku pesë të vdekur

Numri i njerëzve të vrarë në një sulm ajror rus në Kharkiv ka shkuar në pesë, sipas guvernatorit rajonal Oleh Synehubov.

Shtatë persona janë lënduar gjithashtu pasi një raketë ruse goditi një zonë industriale të qytetit, duke shkaktuar një zjarr të madh.

Ekipet e shpëtimit po punojnë në vend, duke kërkuar për të mbijetuar dhe duke luftuar me flakët, ku një burrë është nxjerrë nga rrënojat, shtoi Synehubov.

Sipërfaqja e zjarrit është rritur në 10 mijë metra katrorë, nga 1000 metra katrorë fillestare, sipas shërbimeve të urgjencës.

Kjo do të thotë se një zonë e barabartë me madhësinë e gati dy fushave të futbollit është në zjarr.

Një nga arsyet e zjarrit të rëndë është se një shtypshkronjë ndodhet në ndërtesën që u godit, tha Synehubov.

Moska mohon të ketë sulmuar me dashje civilët, por shumë prej tyre janë vrarë në sulmet e shpeshta ajrore ruse në të gjithë vendin./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...