8.9 C
Pec
E premte, 31 Mars, 2023

Rusia dhe Kina nuk diskutuan për ‘planin e paqes’ në Ukrainë, thotë Moska

Moska ka pretenduar se nuk ka pasur diskutime për një “plan paqeje” që thuhet se është hartuar nga Kina gjatë bisedimeve midis zyrtarëve nga të dy vendet.

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov u takua me kryediplomatin kinez Wang Yi teksa kombet vazhdojnë lidhjet e tyre të ngushta.

“Ne vërejmë deklaratat e disa politikanëve perëndimorë dhe raportet e mediave në lidhje me një lloj “plani të paqes kineze”. Si zakonisht, ato shtrembërojnë pamjen reale”, tha zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme e Rusisë, Maria Zakharova, shkruan Skynews.

“Partnerët kinezë na informuan mbi pikëpamjet e tyre mbi shkaqet rrënjësore të krizës ukrainase, si dhe qasjet ndaj zgjidhjes së saj politike. Nuk u fol për ndonjë plan të veçantë”.

Komentet e saj pasojnë raportet që Kina ka hartuar një “plan paqeje” për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë – dhe se presidenti kinez Xi Jinping po planifikon të mbajë një “fjalim paqeje” në përvjetorin e pushtimit të premten.

Nëse është e vërtetë, kjo do të nënkuptojë se Kina po përpiqet të pozicionohet si një ndërmjetës paqeje./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...