8.7 C
Pec
E hënë, 26 Shkurt, 2024

Rusia dhe Kina vendosin veto ndaj rezolutës së SHBA-ve mbi Venezuelën

Rusia dhe Kina kanë vendosur veto ndaj rezolutës së SHBA-ve, me të cilën kërkohej që sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara (OKB), Antonio Guterres, të ndihmoj në lehtësimin e zgjedhjeve të lira dhe të besueshme në Venezuelë,.

Rezoluta e SHBA-ve po ashtu kërkonte transportin e papenguar të ndihmës në Venezuelë.

Të dy votat e hartuara nga SHBA-të ishin caktuar për një votim nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së.

Masat e SHBA-ve morën nëntë vota për, gjë që do të lejonte kalimin e masës, por Rusia dhe Kina, duke vepruar në pozitat si anëtarë të përhershëm të Këshillit, ushtruan të drejtën e tyre për të vendosur veto ndaj rezolutës.

Tre anëtarë të Këshillit të Sigurimit u abstenuan nga votimi.

Rusia e quajti rezolutën e SHBA-ve një përpjekje të fshehtë për të rrëzuar udhëheqësin venezuelian, Nicolas Maduro.

“Kjo është vetëm një perde tymi, qëllimi i tyre është ndryshimi i regjimit”, tha i dërguari i Rusisë në OKB, Vasily Nebenzya.

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...