19.4 C
Pec
E martë, 23 Korrik, 2024

Rusia dhe Ukraina “shkëmbyen” sulme gjatë natës, me një shpërthim të raportuar në termocentralin rus

Si Rusia ashtu edhe Ukraina kanë raportuar sulme gjatë natës, me infrastrukturën energjetike të Ukrainës të dëmtuar.

Ministria e Energjisë e Ukrainës tha se tre punëtorë në një objekt energjetik u plagosën dhe disa banorë mbetën pa energji elektrike.

Një termocentral u dëmtua rëndë në një sulm rus, tha firma energjetike DTEK, megjithëse nuk e përmendi emrin e centralit.

Ndërkohë, sulme u raportuan në rajonet ruse të Tambovit dhe Adygeya.

Një zjarr shpërtheu pas një shpërthimi në depon e karburantit Platonovskaya në rajonin Tambov në Rusinë qendrore, me gjasë për shkak të një sulmi me dron, tha guvernatori rajonal Maksim Yegorov në Telegram.

Askush nuk u lëndua nga incidenti, tha ai, dhe zjarrfikësit po punonin në vendngjarje.

Një tjetër zjarr shpërtheu në një depo karburanti në rajonin Adygeya në Kaukazin e Veriut pas një sulmi me dron ukrainas, ka theksuar kreu rajonal Murat Kumpilov.

Agjencia e lajmeve TASS, duke cituar ministrinë ruse të mbrojtjes, pretendoi se mbrojtja ajrore kishte rrëzuar 15 dronë ukrainas gjatë natës – duke përfshirë gjashtë mbi Adygeya. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...