16.9 C
Pec
E enjte, 23 Maj, 2024

Rusia humbet kontrollin e ishullit kyç

Ukraina njoftoi të dielën se kishte rimarrë kontrollin e ishullit taktikisht të rëndësishëm Nestryha nga forcat ruse.

Ka qenë kapiteni Dmytro Pletenchuk, zëdhënës i Komandës Operative Jugore të Forcave të Armatosura të Ukrainës, që i tha transmetuesit ukrainas Hromadske Radio se kontrolli i ishullit të lumit Dnieper në rajonin Kherson do të rrisë ndjeshëm masat kundër “sabotazhit” të Kievit.

Pasi presidenti rus Vladimir Putin filloi pushtimin e tij në Ukrainë në shkurt të vitit 2022, forcat e tij pushtuan shpejt pjesë të mëdha të Khersonit.

Megjithatë, Ukraina ndërmori një kundërofensivë në rajon më vonë atë vit që pa ushtrinë e saj të çliruar Kherson verior në bregun e djathtë të Dnieper.

Që nga ajo kohë, forcat ukrainase kanë nisur operacione të rregullta përtej lumit, duke përfshirë vendosjen e urave të shumta në bregun lindor të Dnieper në vjeshtën e vitit 2023.

Pletenchuk i tha Hromadske Radio se ishulli Nestryha, i cili është rreth 20 kilometra në jugperëndim të qytetit të Kherson, ka “rëndësi taktike”.

Ai shtoi se “çdo lokacion që pengon armikun t’i afrohet pozicioneve tona është i rëndësishëm”.

“… Pra, po, ky lokacion u çlirua nga prania e mundshme e armikut”.

Ndërkohë thekson Newsweek, duke përshkruar rëndësinë strategjike të ishullit, Kyiv Post tha se Nestryha “është kyç për operacionet e ardhshme tokësore të Ukrainës për të çliruar Krimenë e pushtuar”.

“Meqenëse trupat ukrainase dhe ruse janë mbështetur në anije për furnizime në zonë, gjeografia lokale u ka ofruar të dyja palëve një numër të kufizuar rrugësh në dispozicion – kapja e ishullit do t’i jepte Ukrainës një mbulim më të mirë të zonës dhe do të kufizonte numrin e rrugëve të disponueshme për trupat e Moskës”, tha Post.

Gazeta shtoi se ishulli “do t’i ofronte gjithashtu Ukrainës më shumë opsione furnizimi”. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...