27 C
Pec
E shtunë, 23 Shtator, 2023

Rusia kap dy dronë amerikanë pranë kufirit të saj në Detin e Zi

Dy avionë luftarakë rusë kapën dy dronë zbulues amerikanë mbi Detin e Zi, afër Krimesë, sipas Ministrisë ruse të Mbrojtjes.

Incidente të tilla kanë ndodhur shumë shpesh në këtë zonë gjatë muajve të fundit.

Pasi përcaktoi se dronët “po shkonin drejt kufijve të shtetit rus”, Moska dërgoi dy luftëtarë “për të parandaluar një shkelje të mundshme të kufirit” dhe “për të parandaluar misionin e zbulimit” të këtyre avionëve, tha ministria në një deklaratë të postuar në Telegram.

Dy dronët amerikanë, një Reaper dhe një Global Hawk, po kryenin një mision zbulimi në zonën e gadishullit të Krimesë, të cilin Rusia e aneksoi në vitin 2014.

Kur luftëtarët rusë iu afruan, dronët “ndryshuan drejtim dhe u larguan nga zona”, shtoi ministria. Të dielën, Rusia pretendoi se kishte kapur një dron amerikan që i afrohej kufirit të saj në Detin e Zi. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...