22.8 C
Pec
E diel, 24 Shtator, 2023

Rusia mban zgjedhje lokale në zonat që ka okupuar në Ukrainë

Njerëzve që jetojnë në zonat e okupuara nga Rusia në Ukrainë po u kërkohet të votojnë në ato që autoritetet po i përshkruajnë si zgjedhje lokale. Ministria e Jashtme e Ukrainës e ka quajtur votimin “mashtrim”, duke thënë se nuk do të ketë ligjshmëri.

Kandidatët janë ose rusë ose pro-rusë, dhe përfshijnë të zgjedhur drejtpërdrejt nga Moska, raporton BBC.

Shumicës prej atyre që po marrin pjesë në votimet e parakohshme u është kërkuar të hedhin votën në prezencën e ushtarëve të armatosur rusë. Zyrtarët ukrainas u kanë thënë njerëzve që të mos marrin pjesë. Ata kanë thënë se çdo ukrainas që përfshihet në organizimin e zgjedhjeve mund të pres që të ndëshkohet në të ardhmen/Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...