8.9 C
Pec
E premte, 31 Mars, 2023

Rusia thotë se nuk ka marrë pjesë në negociatat e marrëveshjes së grurit

Rusia ka thënë se nuk ka marrë ende pjesë në negociatat për zgjatjen e marrëveshjes së grurit të Detit të Zi.

“Nuk ka pasur negociata për këtë temë, veçanërisht me pjesëmarrjen e përfaqësuesve rusë”, tha zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova.

Marrëveshja aktuale e ndërmjetësuar nga OKB-ja mundëson dërgimin e miliona tonëve drithë nga Ukraina përmes porteve të bllokuara dhe synon të ndihmojë në shmangien e urisë në vendet më të varfra.

Ukraina është një nga eksportuesit më të mëdhenj të grurit në botë dhe një pjesë e madhe e tij dërgohet në vendet në Afrikë.

Raundi tjetër i bisedimeve për zgjatjen e marrëveshjes do të mbahet në Gjenevë më 13 mars midis delegacionit të Rusisë dhe zyrtares së lartë tregtare të Kombeve të Bashkuara Rebeca Grynspan, tha Zakharova. /Njeshi/

 

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...