20 C
Pec
E shtunë, 18 Maj, 2024

Sa do ti kushtojë Serbisë Radoiçiqi dhe veprat e tij kriminale?

Kur presidenti francez Emmanuel Macron kohët e fundit, gjatë vizitës së presidentit serb Aleksandar Vuçiq në Paris, përmendi se “është e rëndësishme që pjesëmarrësit e sulmit në Banjskë të dalin para drejtësisë”, ishte e qartë se Milan Radoiçiq, mbrojtësi i vetëshpallur i serbëve të Kosovës, u bë barrë e re për Vuçiqin me shpinën e përkulur gjithsesi.

Njeriu të cilit i është dhënë “prokura” nga Beogradi për të vendosur për jetë a vdekje në veri të Kosovës dhe të cilin Oliver Ivanoviq e etiketoi si kriminel nga i cili është në rrezik u bë, jo vetëm i Vuçiqit, por edhe i të gjithëve. Së paku deri në çmimin e plotë me kamatë, në ndonjë “arranzhim shkëmbimi” të ri, të panjohur për publikun, më në fund e paguajnë qytetarët e Serbisë.

Analistët në Serbi dëshmojnë se pas Banjskës gjithçka ka ndryshuar, se gjithçka do të mbetet e njëjtë dhe se borxhi i mëparshëm është zgjidhur duke i bërë një të ri, të njëjtit kreditor.

Sipas tyre, procesi ndaj Radoiçiqit mbetet në një perspektivë të largët, të mjegullt dhe do të zhvillohet po aq “shpejt dhe me efikasitet” sa ai kundër Shariqit, klanit të Belivuk, Jovanjica, gjyqi për vrasjen e Oliver Ivanoviqit…

“Nëse nuk e dinin se çfarë po bënte Radoiçiq, pse nuk po e ndjekin tani?

“Para Banjskës, Milan Radoiçiq ishte afër majës së qeverisë në Beograd, dhe pas asaj ngjarjeje, pas së cilës, sipas informacioneve të mia, rreth 20.000 njerëz u larguan nga Kosova, ne kemi vetëm heshtje,” tha Momir Stojanoviq, gjeneral dhe president në pension i Kuvendit Kombëtar të Serbisë.

Dyshimeve të supozuara nëse Beogradi ka ditur për planet e Radoiçiqit në Banjskë, Stojanoviq i përgjigjet me kundërpyetje: “Nëse nuk e dinin se çfarë po bënte Radoiçiq, pse nuk po e ndjekin tani, duke pasur parasysh dëmin e shkaktuar? ” Sigurisht, sepse nuk mundem. Radoiçiq është anëtar i një rrethi të ngushtë në thelbin e pushtetit, ndaj të cilit Vuçiq nuk mund dhe nuk duhet të drejtojë asnjë sanksion, edhe nëse e gjithë Serbia dështon. Ai është në të njëjtin nivel me Sinisha Malin dhe Nikolla Petroviqin dhe si i tillë i paprekshëm”.

Stojanoviq thekson se kështu është gjithmonë kur ndiqen gjurmët e parave të diskutueshme që “vërtiten” rreth qeverisë aktuale.

“Unë pretendoj se buxheti i SNS-së, i cili është mbushur në mënyrë shumë të dyshimtë, është më i madh se buxheti i Serbisë, por askush në këtë vend nuk mund ta hetojë këtë fakt. Kështu ka qenë që në ditët e para të ekzistencës së partisë dhe parave që ua ka dhënë Stanko Subotiq dhe vazhdon edhe sot e kësaj dite. Me ato para nga buxheti sekret i SNS-së, në këtë vend blihet gjithçka – para së gjithash, heshtja e atyre që në çfarëdo mënyre mund të kërcënojnë sistemin e tyre”, thekson Stojanoviq.

Bashkëbiseduesi i Radarit tregon se presidenti po shantazhohet nga kriminelët vendas. Rezultati i rrethanave të tilla është një luftë psikologjike-propagande kundër popullit të vet, e udhëhequr nga vetë qeveria.

Edhe pse Radoiçiqit po i sekuestrohet prona në Kosovë, ku atij i ndalohet hyrja dhe nuk është parë aty që nga shtatori i vitit të kaluar dhe i është ngushtuar aftësia për të vepruar, në komunat e veriut ende digjen vetura. Në mënyrën e tij të paturpshme, Vladimir Gjukanoviq nga SNS së fundi ka përsëritur vlerësimin e tij në një dalje televizive se vetëm Radoiçiq mund të organizojë rezistencën e serbëve të Kosovës.

Gjatë kësaj kohe në vendkalimet administrative arrestohen serbët e pabindur ose me urdhër të listës serbe monitorohet çdo hap i tyre. Dhe kjo nuk u fshihet atyre.

“Unë i njoh disa nga ata djem që më ndjekin çdo ditë dhe jam munduar t’u drejtohem si prind, sepse mund të jem baba për disa prej tyre,” tha Radoica Radomiroviq, nga Leposaviqi, zëvendësministër për kthim dhe komunitete në Qeverinë e Kosovës.

Ai nënvizon se të gjithë ata djem janë “blerë” me pothuajse të njëjtat kontrata standarde për 50.000 dinarë për punën e rregullimit të shtratit të lumit Ibër. Ndërkaq, bashkëbiseduesi ynë pohon se deri më tani vetëm në komunën e Leposaviqit janë shpenzuar rreth katër milionë euro gjatë viteve të fundit dhe askush nuk ka parë asnjë ekskavator që punon në atë fushë.

“Po mundohem t’u tregoj atyre djemve se çfarë ndodhi me ata që e ndoqën Radoiçiqin në Banjska dhe që tani janë jashtë Kosovës dhe në telashe të mëdha”. Shpresoj se ata nuk do të marrin dënimet që po i kërcënojnë tani (dënimi minimal i kërcënuar për terrorizëm është 15 vjet burg), thotë Radomiroviq.

Edhe pse mosbindja ndaj Listës Serbe kërcënohet me zjarrvënie, arrestim ose humbje të punës, Radomiroviq thekson se ndikimi i saj ka rënë kryesisht:

“Njerëzit nuk duan që jeta e tyre të udhëhiqet nga Milan Radoiçiq dhe lista Srpska, dhe kjo shihet nga ngurrimi i atyre që përmenden për të rënë dakord për një referendum për shkarkimin e kryetarit të komunës. Ata nuk duan referendum sepse e dinë se thirrjes dhe kërcënimeve të Listës Serbe askush nuk do t’i përgjigjet. Qytetarët e kuptuan se motivi i tyre ishte vetëm grabitja. Sipas hulumtimeve të kryera që nga viti 2012, afro 900 milionë euro të taksapaguesve serbë janë përvetësuar përmes një duzinë kompanish që janë themeluar për këtë qëllim dhe janë të gjitha nën kontrollin e Radoiçiqit. Në veri të Kosovës, Radoiçiq u soll si pronar i popullit dhe negocioi me qeverinë e Kosovës në këtë mënyrë: “Dëshironi regjistrim të popullsisë, kjo është mirë, ja ku janë kushtet e mia”. ose për ndonjë kontakt me të. Ai ende e dëshiron atë pozicion, por ajo kohë tani ka kaluar”, thotë Radomiroviq.

Ai thekson se flitet shumë sesi tani ka shumë forca speciale në veri, por një fakt i rëndësishëm heshtet në këtë kuptim:

“Nëse do të tërhiqeshin, ato bandat që bredhin këtu dhe rrahën dhe ngacmonin qytetarët tanë do të ktheheshin sërish vetëm sepse mendojnë ndryshe. Askush nuk do ta lejojë më këtë. I keni parë në Banjska. Me ato uniforma i kemi parë në dhjetor të vitit 2022, me sa di unë, janë disa uniforma më të vjetra të xhandarmërisë”, thotë Radomiroviq.

Më e rrezikshmja do të ishte vazhdimi i Banjskës

I pyetur nëse Radoiçiq do të ndiqet penalisht për ngjarjet në Banjskë, bashkëbiseduesi i Radarit përgjigjet negative:

“Mendoj se Vuçiq me siguri nuk do ta dorëzojë. Edhe Millosheviqi, në një kohë, nuk do të kishte mbetur në pushtet nëse do të kishte ekstraduar Karaxhiqin apo Mlladiqin në Hagë. Është e thjeshtë, ata janë pjesë e qeverisë. Vetëm pas ndryshimit të regjimit do të ndiqen penalisht bandat për të cilat po flasim. Njerëz të Brigadës Veriore morën donacione nga 50 milionë dinarë për projekte për të cilat nuk ka asnjë gjurmë. Të gjitha ato para i kthehen Radoiçiqit. Nëse merr një donacion prej 20.000 eurosh, 15.000 duhet t’i kthehen dhe pesë të tjerat mund t’i shpenzosh sipas dëshirës. Por sigurisht që nuk përmendet projekti”, thotë Radomiroviq.

Dushan Janjiq nga Forumi për Marrëdhënie Etnike, duke folur për pasojat e Banjskës, thekson faktin se përfundimisht kjo ka rezultuar në qasjen indirekte të Serbisë ndaj fuqive perëndimore, përmes blerjes së pajisjeve ushtarake. Ai gjithashtu beson se këmbëngulja e Macron për ndjekjen penale të Radoiçiqit nuk mund të injorohet.

“Shpresoj se nuk do të jetë e nevojshme të kemi Banjska 2, për të cilën tashmë po flitet në Kosovë, por edhe në mediat perëndimore. Ka mënyra shumë më të mira për ta bërë atë. Sipas informacioneve të mia, Vuçiqit i është dhënë një afat për të filluar çështjen në lidhje me Banjsko më së voni deri në maj. Unë jam i prirur të besoj se do të jetë kështu, por mund ta marrim me mend se sa do të zgjasë procesi gjyqësor… Vetë Radoiçiq ka disa rrugë përpara. Gjëja më e keqe është që ai të jetë ky që është tani, një lloj i jashtëligjshëm. Megjithatë, nuk duhet neglizhuar kontaktet e tij personale dhe aftësitë negociuese, të cilat ai i ka fituar ndër vite”, përfundon Janjiq.

Mbetet për t’u parë se si do të vijojnë gjërat, por është e qartë se Banjska dhe Milan Radoiçiq, ashtu si rasti i vëllezërve Bytyqi, do ta ndjekin Serbinë si hije e gjatë edhe për një kohë të gjatë./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...