20.7 C
Pec
E premte, 12 Gusht, 2022

Sarrazin: Liberalizimi i vizave është i domosdoshëm, Qeveria e Kosovës po bën reforma

I dërguari i posaçëm i Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin, ka thënë se Bashkimi Evropian duhet që më në fund të liberalizojë vizat për kosovarët, duke e quajtur zvarritjen e procesit si një nga gabimet e bllokut.

“Në Kosovë qeveria është duke bërë reforma dhe ne duam t’i shpërblejmë. Liberalizimi i vizave për qytetarët e Kosovës është një nga ato hapa të domosdoshëm që duhet vijojë. Por edhe dialogu i normalizimit me Serbinë duhet të rifillojë dhe të dyja palët duhet të jenë të gatshme për progres”, ka thënë Sarrazin në një intervistë për Deutsche Welle.

I pyetur për faktin se Serbia është në qendër të dezinformatave ruse dhe luftës hibride që po përhapet në të gjithë rajonin, Sarrazin tha se masa më e rëndësishme kundër kësaj është besueshmëria e premtimit të zgjerimit të Bashkimit Evropian.

“Prandaj është kaq e rëndësishme që më në fund t’i korrigjojmë këto gabime që kemi bërë me politikat e zgjerimit, liberalizimin e vizave dhe hapjen e negociatave të anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë dhe të tregojmë se kur bën progres, Evropa i mban premtimet”, u shpreh tutje ish-deputeti i Bundestagut gjerman. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...