21.2 C
Pec
E mërkurë, 22 Maj, 2024

SBAShK-u publikon agjenden e protestës së nesërme

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës, ka paralajmëruar protestë më 1 maj, me arsyetimin se qeveria ka qasje të keqe ndaj punëtorëve të arsimit dhe të tjerëve.

“Qeveri ju bëjmë apel ndryshoni qasjen e keqe ndaj punëtorëve të arsimit dhe të punësuarve tjerë në sektorin publik e privat dhe kështu do të parandaloni veprimet tjera sindikale”, thuhet në njoftimin e SBAShK-ut.

Sot SBASHK ka bërë publike agjendën e protestës.

Agjenda ( rrjedha) e protestës së 1 majit:

Tubimi i protestuesve nga ora 10 e 30 deri në 11 në oborrin e Bibliotekës Kombëtare .

Në orën 11 fillon marshimi drejt MASHTI-t . Protestuesit këtu ndalën 5 minuta e pastaj vazhdojnë në koristë në anën e djathtë drejt Konvikteve . Nga aty vazhdojnë marshimin drejt Katedrales e nga aty drejt Hotel “Grand dhe Sheshit Zahir Pajaziti për të vazhduar nëpër shesh deri te ndërtesa e Qeverisë.

Me të arritur ( rreth orës 12) aty kryetari i SBASHK-ut Rrahman Jasharaj përmes mikrofonit shpalos kërkesat e anëtarësisë drejtuar Qeverisë. Pastaj flet kryetari i BSPK-së Atdhe Hykolli . Pas tij kryetari nga sektori privat Isuf

Azemi i drejtohet Qeverisë me kërkesat e veçanta në emër të anëtarësisë që përfaqëson.
Në orën 12 e 30 shpallet e mbyllur protesta dhe protestuesit shpërndahen në mënyrë të qetë. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...