18.8 C
Pec
E enjte, 23 Maj, 2024

Scholz me premtim të fortë për Kosovën dhe Ballkanin

Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz, ka thënë se ai dhe shtetit i tij, janë mbështetës të pa rezervë që Kosova, Shqipëria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut, Bosnja, dhe Serbia, të anëtarësohen në Bashkim Evropian, dhe këtë pa vonesa por me një proces të bazuar në merita.

“Si kancelar i Gjermanisë, unë angazhohem shumë që vendet e Ballkanit Perëndimor, të kenë një të ardhme në Bashkimin Evropian. Procesi i integrimit është i vonuar dhe premtimi për anëtarësim është i vjetër 20 vjet, dhe kjo ndodhi në Selanik më 2004. Nga atëherë nuk ka ndodhur shumë përparim, prandaj tani është kaq e rëndësishme që kjo të shihet e të ndodh, tha Scholz, të hënën nga Berlini, në një konferencë të përbashkët që e kishte me kryeministrin e Malit të Zi, Millojko Spajiq.

Përderisa e përgëzoi, republikën malazeze për siç tha reformat që po i bënë drejt hyrjen në BE, kancelari i dha peshë të madhe këtij shteti edhe për atë që e quan rolin që e ka në ndërtimin e urave, e ku do ta ketë mbështetjen gjermane.

“Dhe kjo shkon në veçanti për marrëdhënien mes Kosovës dhe Serbisë, pastaj për situatën e komplikuar në Bosnjë Hercegovinë, prandaj është e rëndësishme që të kujdesemi për këto gjëra, sepse në fund të ditës ato kanë një rëndësi të madhe”,shtoi Scholz, që përmendi edhe rëndësinë që e ka “Procesi i Berlinit”.

Nga ana e tij, Spajiq, tha se Mali i Zi, do angazhohet për të përmbushur kushtet drejt hyrjes në Bashkim Evropian,ku sipas tij e ka vendin i gjtihë rajoni me gjashtë republika./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...