10.4 C
Pec
E martë, 27 Shkurt, 2024

Senatorja amerikane Ernst fton gratë kosovare për studime në Iowa

Senataorja Ameriane nga rradhët e republikanëve nga Shteti Iowa, Joni Ernst u ka bërë ftesë publike grave nga Kosova që të aplikojnë në programin e bursave të Fondacionit të Mileniumit të Kosovës .

Sentorja 44 vjecare ka thënë se Kosova dhe Iowa kanë një lidhje të veçantë se është krenare që bashkëpunimi në mes të Kosovës dhe Iowas po thellohet përtej bashkëpunimit në mes të Gardës Nacionale dhe FSK-së, me fokus të ri në arsim dhe marrëveshjen në mes kolexhit të kryeqytetit Des Moines dhe Fondacionit të Mileniumit të Kosovës që synon të krijon gra lidere në fushën e energjisë

Senatorja Ernst thotë se ndihma për gratë të arrijnë barazi në vende të punës dhe sukses në ndërmarrësi është në fokus të Qeverisë Amerikane.Senatorja Ernst vitin e kaluar është zgjedhur udhëheqëse seniore e republikanëve në Senat, ndërsa tani njihet si një nga politikanet më të fuqishme në legjislativin amerikan

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...