5.6 C
Pec
E diel, 21 Prill, 2024

Serbët protestuan në Mitrovicën veriore kundër siq shprehen grabitjes së Trepçës nga Prishtina

Ka përfunduar protesta e serbëve në pjesën veriore të Mitrovicës kundër “synimeve të Prishtinës për ta rrëmbyer pasurinë e Trepçës”. Zëdhënësi i Policisë së Kosovës në Mitrovicë, Besim Hoti, i cili konfirmoi mbajtjen e kësaj proteste, tha se ajo nisi dhe përfundoi e qetë, raporton Koha.net.

që iu drejtuan protestuesve në sheshin pranë përmendores së Knjaz Llazarit në pjesën veriore të Mitrovicës, Ligjin për Trepçën e cilësuan si “përpjekje për rrëmbimin e pronave të Trepçës” dhe “kundër ekzistencës së serbëve në Kosovë”.

Ata me këtë vështrim përmenden edhe idenë “për bashkimin e Mitrovicës së veriut me atë të jugut” dhe tarifat për mallrat e importuara nga Serbia.Njeshi&Koha.net

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...