2.1 C
Pec
E hënë, 27 Nëntor, 2023

Serbia përsëri presion INTERPOLI-it për Kosovën

Ministri i Brendshëm serb, Nebojsha Stefanovic ka kërkuar nga udhëheqësit e Interpolit që organizata të mos e konsideron ri-aplikimin e Kosovës për anëtarësim.

Stefanovic i ka dërguar letër Sekretarit të Përgjithshëm të Interpolit Jürgen Stock dhe Presidentit Kim Jong Yang.

“Shqyrtimi i kërkesës për pranimin e Kosovës në Interpol është politizim i kësaj organizate por edhe instrumentalizim i saj për qëllime politike”- transmetohet të këtë shkruar ministri Stefanovic i cili është alarmuar për kërkesën e Kosovës për anëtarësim në organizatën policore të Interpol-it.

Ndryshe, më 20 nëntor të vitit të kaluar, Kosova nuk kishte arritur të bëhet vend anëtar i INTERPOL-it, pasi që nuk mori shumicën e nevojshme, prej dy të tretave të votave të vendeve pjesëmarrëse në Asamblenë e Përgjithshme të kësaj organizate, që u mbajt në Dubai./Njeshi

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...