5.9 C
Pec
E diel, 3 Mars, 2024

Serwer: Askush nuk beson se do të ketë një marrëveshje përfundimtare mes Kosovës dhe Serbisë para zgjedhjeve amerikane, dyshoj në Vuçiqin

Bashkimi Evropian dhe administrata amerikane po përpiqen me kujdes të injorojnë mashtrimet në zgjedhjet për Beogradin, tha Daniel Serwer, një pedagog në Universitetin Johns Hopkins në Uashington.

“Ata nuk i kritikojnë shumë zgjedhjet në Serbi, të cilat nuk ishin të drejta dhe përpiqen t’i injorojnë,” beson ai.

Duke folur për krizën paszgjedhore në Serbi, Server në N1 tha se vëzhguesit ndërkombëtarë kanë konstatuar se rezultatet e zgjedhjeve nuk përputhen me vullnetin elektoral të votuesve.

Kur u pyet nëse mendon se kjo do të dëmtojë pozicionin politik të Vuçiqit, Serwer thotë se dyshon në të.

“Proceset aktuale në Serbi dhe ajo që po ndodh është se Bashkimi Evropian, Komisioni, administrata amerikane po përpiqen me kujdes të injorojnë mashtrimet në zgjedhje”, beson ai.

“Mendoj se po llogarisin tek Vuçiqi për të ofruar disa gjëra, siç është marrëveshja për targat në Kosovë. Ata janë të gatshëm të mbyllin sytë para shkeljeve të rënda të procesit demokratik dhe në këmbim të marrin hapat e vegjël përpara që bën Vuçiq”, vlerësoi Server.

Nëse pranohet premisa se Vuçiqi përqafoi Perëndimin, atëherë kjo është një politikë racionale dhe duhet pranuar, por sipas Serverit, kjo nuk është e vërtetë.

“Ai (Vuçiq) iu drejtua Moskës dhe Pekinit. Injoron nevojën për të krijuar një shoqëri demokratike në Serbi. Ai nuk ka asgjë për të fituar nga demokracia në Serbi dhe nuk është gati ta organizojë atë,” tha Serwer.

Administrata evropiane dhe amerikane e dinë këtë, thekson ai, por thekson se kanë zgjedhur të mbyllin sytë para kthesës së Vuçiqit drejt Lindjes në këmbim të disa gjërave të vogla, si targat, dhe nuk shohin alternativë.

“Por është e trishtueshme, sepse ka një alternativë në Beograd, për të luftuar përsëri. Por ata nuk janë gati të insistojnë, është një politikë e mbylljes së syve”, theksoi ai.

Sipas tij, qytetarët e Serbisë mund të presin pak ndihmë nga Brukseli dhe Uashingtoni.

Në Uashington, siç tha ai, problemet e Ballkanit janë të padukshme dhe kanë pak rezonancë politike.

“Sinqerisht, askush nuk beson se do të ketë një marrëveshje përfundimtare mes Kosovës dhe Serbisë para zgjedhjeve amerikane”, thotë ai.

Ai shtoi se është e mundur të kemi marrëdhënie të mira fqinjësore pa vendosur lidhje diplomatike dhe njohje, por për këtë duhet vullnet i mirë.

“Por ai vullnet i mirë nuk është aty. Politika në Beograd është rreptësishtë antishqiptare, flitet në atë drejtim dhe nuk është drejtimi drejt Perëndimit”, tha Serwer. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...