0.3 C
Pec
E hënë, 4 Dhjetor, 2023

Shala e kujton golin spektakolar që ia kishte shënuar Partizanit të Beogradit

Kujtim Shala konsiderohet si njëri prej futbollistëve më të mirë që i ka pasur Kosova ndonjëherë.

Futbollisti ofanziv kishte shkëlqyer në futbollin ish-jugosllav para se ta vazhdonte karrierën në Francë dhe në Gjermani, ku edhe ishte pensionuar nga futbolli.

59 vjeçari, i cili ishte ftuar edhe nga Kombëtarja e Kroacisë, e ka kujtuar një gol spektakolar që ia kishte shënuar Partizanit të Beogradit derisa ishte pjesë e Dinamo Zagrebit në vitin 1990, e cila e fitonte atë lojë falë golit të futbollistit shqiptar.

Me një goditje precize në pjesën e epërme të portës, prizrenasi e kishte shënuar një gol spektakolar, pas së cilit i kishte çuar në trans tifozët kroatë të Dinamos.

Shala ishte i jashtëzakonshëm në kohën e tij, ndërsa kundërshtarët, mbi të gjitha ata serbë, mund ta ndalnin vetëm duke e rrëzuar.

Gjatë karrierës së lavdishme, ai kishte luajtur për klubet, Liria, Partizani, Prishtina, Dinamo Zagreb, Rennes, Stuttgarter Kickers, Chemnitzer FC, Dortuna Dusseldorg, VfB Leipzig e Vfr Mannheim.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...