29.9 C
Pec
E hënë, 15 Korrik, 2024

SHBA bllokon gjykatën britanike në një territor britanik

Qeveria amerikane ka bllokuar një seancë gjyqësore britanike që të zhvillohet në një territor britanik, duke përmendur shqetësimet e sigurisë, sipas dokumenteve zyrtare.

Gjykata supreme e Territorit Britanik të Oqeanit Indian (Biot) do të zhvillonte një seancë dëgjimore këtë javë, ku mori pjesë edhe BBC-ja, nëse një grup migrantësh janë ndaluar në mënyrë të paligjshme në ishullin Diego Garcia.

Ishulli strehon një bazë ushtarake të fshehtë Britani e Madhe-SHBA dhe qasja është shumë e kufizuar Autoritetet amerikane kanë njoftuar se nuk kanë “miratimin” që avokatët që përfaqësojnë emigrantët dhe “anëtarët e shtypit” – BBC – të hyjnë në ishull, sipas dokumenteve të gjykatës.

Ai tha se nuk do t’i lejonte pjesëmarrësit e seancës të hipnin në fluturimet ushtarake amerikane për në Diego Garcia dhe nuk do të ofronte transport, akomodim ose ushqim në ishull derisa “shqetësimet e tij të sigurisë dhe operacionale të trajtohen në mënyrë adekuate”, shkruan në deklaratën e zëvendës komisionerit të Biot, Nishi Dholakia.

Shtetet e Bashkuara thanë se do të ishin “të gatshme të rishqyrtojnë” kërkesat nëse vizita mund të “kryhet në një mënyrë” që adreson shqetësimet e saj, shton deklarata.

Theksojmë se dhjetëra emigrantë arritën në ishull në muajin tetor të vitit 2021, duke thënë se ata kishin ikur nga persekutimi dhe se po përpiqeshin të lundronin drejt Kanadasë, ku do të kërkonin azil, por se varka e tyre arriti në Diego Garcia.

Ndryshe, Mbretëria e Bashkuar mori kontrollin e ishujve Chagos, pjesë e të cilëve është Diego Garcia, nga kolonia e saj e atëhershme, Mauritius, në vitin 1965.

Marrëveshjet e nënshkruara në vitin 1966 lejuan një periudhë fillestare 50-vjeçare të përdorimit të territorit nga SHBA-ja, plus 20 vjet të tjera. Marrëveshja më pas u “përfundua” në vitin 2016 dhe tani është caktuar të skadojë në vitin 2036, sipas faqes së internetit Biot. Biot administrohet nga Londra, por përshkruhet si “kushtetuesisht i ndryshëm” nga Britania e Madhe.

Mauritius, i cili fitoi pavarësinë nga Britania e Madhe në vitin 1968, pohon se ishujt janë të tijat dhe gjykata më e lartë e Kombeve të Bashkuara ka vendosur se administrimi i territorit nga Britania e Madhe është “i paligjshëm” dhe duhet të përfundojë.

Shumica e personelit dhe burimeve në Diego Garcia janë nën kontrollin e SHBA-së, duke përfshirë shumicën e akomodimit dhe transportit në ishull, si dhe restorantet dhe dyqanet.

Komandanti ushtarak amerikan mund të refuzojë hyrjen në zonat e operuara ose të kontrolluara nga ushtria amerikane për arsye sigurie. Faqja zyrtare e Biot thotë se qasja lejohet vetëm për “ata që kanë lidhje ose me objektin ushtarak ose me administratën e territorit”. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...