15 C
Pec
E mërkurë, 22 Maj, 2024

SHBA dhe shumica e vendeve të BE-së bojkotojnë inaugurimin e Putinit për shkak të luftës në Ukrainë

Shtetet e Bashkuara dhe shumica e vendeve të Bashkimit Evropian do të bojkotojnë një ceremoni të Kremlinit për betimin e Vladimir Putin për një mandat të ri gjashtëvjeçar si president, por Franca dhe disa shtete të tjera të BE-së pritet të dërgojnë nga një të dërguar, pavarësisht lutjeve nga Kievi.

Përgjigjet e ndryshme diplomatike nga fuqitë perëndimore nënvizuan dallimet mbi mënyrën se si të trajtohet lideri rus më shumë se dy vjet, pasi ai filloi pushtimin e Ukrainës.

“Jo, ne nuk do të kemi një përfaqësues në inaugurimin e tij”, tha Matthew Miller, zëdhënës i Departamentit të Shtetit të SHBA.

“Ne sigurisht që nuk i konsideruam ato zgjedhje të lira dhe të ndershme, por ai është presidenti i Rusisë dhe do të vazhdojë në atë cilësi”, shtoi Miller.

Britania dhe Kanadaja thanë se nuk do të dërgojnë askënd për të marrë pjesë në ceremoni, e cila vjen një ditë pasi Rusia njoftoi të hënën se do të zhvillonte stërvitje taktike të armëve bërthamore, për të cilat tha se shpresonte se do të qetësonte “kokat e nxehta” në Perëndim.

Putin fitoi në zgjedhjet presidenciale në mars, vetëm disa javë pasi kundërshtari i tij më i shquar, Alexei Navalny, vdiq në burg. Qeveritë perëndimore e dënuan rizgjedhjen si të padrejtë dhe jodemokratike.

“Ukraina nuk sheh asnjë bazë ligjore për ta njohur atë si president të zgjedhur në mënyrë demokratike dhe legjitime të Federatës Ruse”, tha Ministria e Jashtme e Ukrainës në një deklaratë.

Ceremonia e betimit të së martës, u tha nga kjo ministri duke theksuar se kërkoi të krijonte “iluzionin e ligjshmërisë për qëndrimin pothuajse gjatë gjithë jetës në pushtet të një personi që e ka kthyer Federatën Ruse në një shtet agresor dhe regjimin në pushtet në një diktaturë”.

Një zyrtar i lartë i Kremlinit tha se krerët e të gjitha misioneve të huaja diplomatike në Moskë ishin ftuar për të marrë pjesë në inaugurimin e Putinit, njoftoi agjencia e lajmeve Interfax.

Një zëdhënës i BE tha se ambasadori i bllokut në Rusi nuk do të marrë pjesë në ceremoni, në përputhje me qëndrimin e shumicës së vendeve anëtare të bllokut.

Një diplomat evropian tha se 20 vende anëtare të BE-së do të bojkotojnë ngjarjen, por se shtatë të tjerë pritet të dërgojnë një përfaqësues. Përveç Francës, Hungaria dhe Sllovakia pritej të merrnin pjesë të dyja, thanë dy burime diplomatike.

Ministria e Jashtme e Gjermanisë tha se nuk do të merr pjesë. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...