15 C
Pec
E premte, 14 Qershor, 2024

SHBA: Izraeli të jetë transparent në lidhje me sulmin e shkollave në Gaza

SHBA i ka thënë Izraelit se duhet të jetë plotësisht “transparente” lidhur me një sulm ajror që thuhet se vrau të paktën 35 njerëz në një shkollë qendrore të Gazës, e mbushur me njerëz të zhvendosur të enjten në mëngjes.

Gazetarët vendas i thanë BBC-së se një avion luftarak kishte gjuajtur dy raketa në klasat në katin e fundit të shkollës në kampin urban të refugjatëve Nuseirat.

Ushtria izraelite tha se kishte kryer një sulm “të saktë” në një “kombinat të Hamasit” në shkollë, por zyra e medieve qeveritare e Hamasit në Gaza mohoi pretendimin.

SHBA-ja i bëri thirrje Izraelit të identifikojë publikisht luftëtarët e Hamasit që tha se i kishte vrarë – ashtu siç ushtria izraelite dha emrat e nëntë prej tyre.

Izraeli shpesh identifikon militantët që synon në sulmet ajrore, por është e rrallë që SHBA-ja ta shtyjë atë për ta bërë këtë.

Izraelitët “na thanë se ishin 20 deri në 30 militantë…dhe ata do të publikojnë emrat e atyre që besojnë se i kanë vrarë”, tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA, Matthew Miller.

“Kjo është ajo që ata kanë thënë se do të ofrojnë. Ne presim që ata ta bëjnë këtë, si dhe çdo detaj tjetër që do të hedhë dritë mbi këtë incident”.

Në një konferencë lajmesh pothuajse të njëkohshme, zëdhënësi i ushtrisë izraelite, Daniel Hagari, dha emrat e nëntë luftëtarëve të Hamasit dhe Xhihadit Islamik, për të cilët ai tha se ishin vrarë në sulm. Ai tha se më shumë do të identifikohen pas punës për të “verifikuar informacionin”.

Në Uashington, Miller tha se SHBA ka parë raporte se 14 fëmijë janë vrarë në sulm.

“Nëse është e saktë që 14 fëmijë janë vrarë, ata nuk janë terroristë”, tha ai.

“Dhe kështu qeveria e Izraelit ka thënë se do të publikojë më shumë informacion në lidhje me këtë sulm… Ne presim që ata të jenë plotësisht transparentë në bërjen publike të këtij informacioni.”

Vdekjet e fundit vijnë vetëm një javë pasi 45 persona u vranë në një sulm izraelit në qytetin Rafah të Gazës.

Sulmi i fundit, thonë gazetarët dhe banorët vendas, ndodhi në orët e hershme të së enjtes në shkollën Al-Sardi, e cila është në një zonë juglindore të kampit të dendur me dekada të vjetra, ku agjencia e OKB-së për refugjatët palestinezë, Unrwa , ofron shërbime.

Videot e shpërndara në mediet sociale tregonin shkatërrimin e disa klasave në një nga ndërtesat e shkollës, si dhe trupat e mbështjellë me qefina të bardha dhe batanije. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...