10.2 C
Pec
E diel, 3 Dhjetor, 2023

SHBA-ja heq fondet për Ukrainën, por sa ndihmë ka dhënë tashmë?

Kongresi amerikan ka hequr fondet e reja për Ukrainën në mes të kundërshtimit të republikanëve të linjës së ashpër, duke hedhur një hije mbi fatin e ndihmës ushtarake për vendin e shkatërruar nga lufta.

Uashingtoni ka qenë një mbështetës i rëndësishëm i Kievit.

Departamenti Amerikan i Shtetit tha se në shtator vendi kishte investuar gati 44 miliardë dollarë (mbi 41 miliardë euro) në ndihmë të sigurisë që kur Rusia filloi pushtimin e Ukrainës në shkurt 2022, raporton Aljazeera.com.

Pas vendimit të Kongresit, presidenti Joe Biden tha të dielën: “Ne nuk mund të lejojmë në asnjë rrethanë që të ndërpritet mbështetja amerikane për Ukrainën… Kemi kohë, jo shumë kohë dhe ka një ndjenjë të madhe urgjence”. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...