-0.3 C
Pec
E premte, 8 Dhjetor, 2023

SHBA-ja i bën presion Izraelit të shtyjë ofensivën tokësore në Gaza

Qeveria amerikane i ka bërë presion Izraelit që të shtyjë ofensivën tokësore në Gaza për të lejuar lirimin e më shumë pengjeve dhe ndihmave të Hamasit në Gaza, sipas dy burimeve të informuara mbi diskutimet.

Lirimi dy amerikanëve të premten nga Hamasi sinjalizoi lirimin e mundshëm të më shumë prej rreth 200 personave që besohet se janë rrëmbyer nga grupi militant pas sulmeve të tij vdekjeprurëse dy javë më parë, raporton CNN, përcjell Telegrafi.

“[Administrata] i bëri presion udhëheqjes izraelite që të shtyjë ofensivën për shkak të përparimit në frontin e pengjeve dhe nevojës për të dërguar kamionë me ndihma në Gaza’, tha një person i njohur me diskutimet.

Këshilli i Sigurisë Kombëtare nuk u përgjigj menjëherë për koment.

Kur presidenti amerikan Joe Biden u pyet të shtunën nëse po e inkurajonte Izraelin të shtynte pushtimin, ai u përgjigj: “Po flas me izraelitët”.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...