18.7 C
Pec
E enjte, 1 Qershor, 2023

ShBA-ja i bën thirrje Ukrainës të mos nis një ofensivë të madhe

Zyrtarë të lartë amerikanë po i bëjnë thirrje Ukrainës që të mos nisë një ofensivë të madhe kundër forcave ruse.

Ata besojnë se një ofensivë do të jetë më e suksesshme pasi të jetë furnizuar armatimi dhe trajnimi i ShBA-së, shkruan Skynews.

Një zyrtar i lartë i administratës Biden, duke folur në kushte anonimiteti, tha se bisedimet me Ukrainën për një kundërofensivë kanë qenë në kontekstin e sigurimit që ukrainasit t’i kushtojnë kohë të mjaftueshme fillimisht trajnimit mbi armatimin më të fundit të ofruar nga ShBA-ja.

Në fillim të kësaj jave, Amerika njoftoi se do të dërgonte qindra automjete të blinduara në Ukrainë si pjesë e një pakete armësh prej 2.5 miliardë dollarësh.

Zyrtarët amerikanë besojnë se Ukraina duhet të largohet nga përputhja me Rusinë raund për raund me zjarr artilerie, pasi Moska përfundimisht do të fitojë avantazhin përmes prishjes, dhe në vend të kësaj do të fokusohet në përdorimin e armëve moderne perëndimore.

Megjithatë, ShBA-ja ka sinjalizuar se nuk do të dërgojë tanke “Abrams” në Ukrainë, pasi ato janë të kushtueshme dhe të vështira për t’u mirëmbajtur./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...