15 C
Pec
E premte, 14 Qershor, 2024

SHBA-ja po shqyrton marrëdhëniet me Gjeorgjinë, për shkak të ligjit për “agjentët e huaj”

Shtetet e Bashkuara njoftuan se janë duke i shqyrtuar marrëdhëniet dypalëshe me Gjeorgjinë, për shkak të ligjit kontrovers për “agjentët e huaj”, i cili nxiti protesta të mëdha në kryeqytetin Tbilisi.

Në një komunikatë për media, sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, tha se Uashingtoni do të vendosë edhe regjim vizash ndaj individëve që janë përgjegjës për “minimin e demokracisë në Gjeorgji”.

Legjislacioni – që formalisht quhet Ligji për Transparencë mbi Ndikimin e Huaj – shihet si kopje e një ligji shtypës që zbatohet në Rusi. Besohet se ky ligj ia rrezikon vendit rrugën drejt integrimin në Bashkim Evropian dhe e sjell Tbilisin më afër Moskës.

Ky ligj është dënuar nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian, i cili ka thënë se ai “nuk është në përputhje” me përpjekjet e kamotshme të Gjeorgjisë për t’iu bashkuara bllokut. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...