10 C
Pec
E mërkurë, 28 Shkurt, 2024

SHBA-ja thotë se Beogradi duhet të angazhohet në mënyrë më konstruktive në dialog

Departamenti Amerikan i Shtetit (DASH) është deklaruar lidhur me zgjedhjet e fundit në Serbi, të cilat janë kritikuar për parregullsi nga Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE).

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA-së, Matthew Miller, nuk u shpreh hollësisht për ndikimin e këtyre ngjarjeve në marrëdhëniet SHBA-Serbi, por theksoi nevojën që Serbia të ripërqendrohet në dialogun rajonal dhe të lehtësojë tensionet.

Gjatë një konference për shtyp më 19 dhjetor, Miller deklaroi se çdo incident i dhunshëm gjatë zgjedhjeve, duke përfshirë ata ndaj zyrtarëve zgjedhorë, gazetarëve dhe vëzhguesve, është i papranueshëm dhe SHBA-ja do të angazhohet me autoritetet serbe për të siguruar që këto akuzat të adresohen.

Ai shtoi se qeveria në Beograd duhet të angazhohet në mënyrë më konstruktive me fqinjin e saj, Kosovën dhe të vazhdojë dialogun e ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian për të ndihmuar në zbutjen e tensioneve rajonale.

“Unë do të them në lidhje me qeverinë në Beograd dhe veprimet në rajon, ne do të vazhdojmë t’i nxisim ata që të de-përshkallëzojnë tensionet dhe t’i kthehen dialogut të lehtësuar nga BE-ja që lidhet me marrëdhëniet me fqinjët e tyre, pyetur shpesh në këtë konferencë”, u shpreh Miller.

Në lidhje me akuzat e Kosovës kundër Serbisë për organizimin e një sulmi terrorist më 24 shtator – në të cilin udhëheqësi i dyshuar ishte Milan Radojçiq, nënkryetar i Listës Serbe, një grup politik në Kosovë me lidhje të hapura me Beogradin – Miller nuk ofroi një përgjigje të drejtpërdrejtë, por shprehur SHBA-të përkrahjen për të zbuluar dhe trajtuar çdo formë të ndërhyrjes në stabilitetin rajonal.

“Serbia gjithashtu akuzohet për ndërhyrje në çështjet e brendshme të Bosnjës dhe Hercegovinës dhe Malit të Zi”./Njeshi/

 

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...