35 C
Pec
E hënë, 15 Korrik, 2024

SHBA ndan edhe 1.5 miliard dollarë për Ukrainën

Zëvendëspresidentja amerikane, Kamala Harris ka bërë të ditur se SHBA-ja ka ndarë më shumë se 1.5 miliard dollarë ndihmë pjesërisht për sektorin energjetik të Ukrainës dhe situatën humanitare si rezultat i pushtimit 27-mujor të Ukrainës nga Rusia.

Njoftimi u bë pasi Harris mori pjesë në një samit të paqes në Ukrainë në Luzern, Zvicër, ku ajo do të takoheh me presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelensky.

Shuma prej 1.5 miliard dollarësh përfshin 500 milionë dollarë fonde të reja për ndihmën e energjisë dhe ridrejtimin e 324 milionë dollarëve në fondet e shpallura më parë drejt riparimit emergjent të infrastrukturës energjetike dhe nevojave të tjera në Ukrainë. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...