19.7 C
Pec
E martë, 18 Qershor, 2024

ShBA pret që Izraeli të pranojë planin e armëpushimit të Gazës nëse Hamasi e bën këtë

Sipas zëdhënësit të Këshillit të Sigurisë Kombëtare, John Kirby, qeveria amerikane po pret që Izraeli do të pranojë një propozim armëpushimi që do të fillonte me një ndërprerje gjashtë javore të armiqësive në Gaza, nëse Hamasi merr marrëveshjen.

Plani me tri pjesë i prezantuar nga presidenti amerikan, Joe Biden do të ishte gjithashtu një rritje e ndihmës humanitare, si dhe një shkëmbim i disa pengjeve për të burgosurit palestinezë përpara një përfundimi të përhershëm të luftës.

Propozimi, megjithatë, ka hasur në kundërshtim nga disa anëtarë të qeverisë izraelite, shkruan BBC.

Negociatat vijnë derisa luftimet vazhdojnë në Rafah, i cili u vu nën sulme ajrore intensive izraelite gjatë fundjavës.

Sipas UNRWA-së, agjencia e OKB-së për refugjatët palestinezë, të 36 strehimoret e saj në zonën e Rafah janë bosh pasi banorët u detyruan të largoheshin.

1.7 milion njerëz të tjerë vlerësohet të jenë të zhvendosur në Khan Younis dhe pjesë të tjera në qendër të Gazës.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...