15.6 C
Pec
E hënë, 27 Maj, 2024

ShBA: Serbia nuk ka bërë asnjë përpjekje për t’i ndëshkuar sulmuesit e Banjskës

Në seancën e Këshillit të Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, u diskutua edhe për gjendjen aktuale në Kosovë.

Zëvendëspërfaqësuesi i Përhershëm i SHBA-së në OKB, Robert Wood, mori fjalën për të adresuar disa nga çështjet më të nxehura që prekin stabilitetin në Kosovë.

Një temë e nxehtë e debatit ishte mungesa e progresit në gjetjen dhe ndjekjen penale të përgjegjësve të sulmit të Banjskës, që ndodhi më 24 shtator të vitit të kaluar.

Wood theksoi pasivitetin e autoriteteve serbe në këtë çështje, veçanërisht në lidhje me figura kyçe si Milan Radoiçiq, i cili është etiketuar si lider i proklamuar i serbëve.

“Është kritike që Serbia të punojë me KFOR-in për ta parandaluar edhe një sulm tjetër sikur ai i shtatorit të vitit 2023,” pohoi ai, duke nënvizuar nevojën për veprime konkrete dhe bashkëpunim.

Gjithashtu, Wood ngjalli një çështje tjetër të ndjeshme që lidhet me të drejtat e njeriut dhe lirinë e lëvizjes.

Ai shprehu shqetësimin e tij për ngjarjet e javës së kaluar, ku qytetarët e Kosovës, përfshirë serbët që janë pjesë e Policisë së Kosovës, u ndaluan nga autoritetet serbe në kufirin me Kroacinë.

Këto veprime u cilësuan nga përfaqësuesi i SHBA-së si kërcënim i lirisë së lëvizjes dhe si një shkelje e qartë e të drejtave të qytetarëve të Kosovës.

“Jemi të shqetësuar me mungesën e lirisë së lëvizjes për qytetarët e Kosovës që po hynin në Serbi,” theksoi Wood, duke bërë thirrje për respektim të plotë të këtyre të drejtave dhe për një përmirësim të menjëhershëm të situatës./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...