14 C
Pec
E premte, 7 Maj, 2021

Shefat e kuzhinës tregojnë 11 arsye, pse nuk duhet të ushqeheni kurrë në disa restorante

Është në rregull nëse gatuani në shtëpi dhe orizi zihet më pak ose pula është shumë e thatë, por nuk është në rregull kur një restorant ju tarifon për një ushqim të tillë.

Njerëzit presin cilësi ose të paktën siguri për paratë e tyre, që ata të mos helmohen nga ushqimi. Për ta bërë më të lehtë identifikimin e vendeve që nuk mund ta premtojnë, një përdorues i Reddit u kërkoi shefave të kuzhinës të thoshin se çfarë të kërkonin kur zgjidhnin një restorant për të ngrënë.

Këtu janë disa nga përgjigjet e tyre.

1. “Nëse një restorant ka një menu të madhe, ndoshta është ushqim i ngrirë”.

2. “Nëse restorantet brenda një rreze prej 100 kilometrash nuk kanë një liqen, lumë ose oqean dhe pretendojnë të kenë kapur peshk të sapoformuar, ata gënjejnë. Ky peshk nuk është i freskët”.

3. “Nëse menutë janë tmerrësisht të ndyra dhe ato kurrë nuk i pastrojnë, do të thotë që gjithçka tjetër është tmerrësisht e ndyrë dhe pastrohet rrallë”.

4. “Gjëja e parë që ata na mësuan në shkollën e gatimit: Nëse hyni në një restorant peshku dhe menjëherë nuhatni peshk, thjesht dilni jashtë”.

5. “Nëse rruga është e mbushur me njerëz dhe lagjja është plot me njerëz dhe restoranti është bosh, kjo zakonisht është një shenjë e keqe”.

6. “Limonët që ata vendosin në ujin tuaj janë zakonisht jashtëzakonisht të ndytë”.

7. “Pavarësisht se sa mirë kujdesen për pastërtinë e dyshemesë, ajo kurrë nuk mund të jetë e pastër në mënyrë të kënaqshme”.

8. “Nëse hyni në një restorant dhe nuhasni vaj, dilni menjëherë. Kjo do të thotë se vendi nuk është i pastër”.

9. “Nëse tualeti është i çrregullt, po ashtu është kuzhina”.

10. “Qilimat, një shenjë shumë e keqe. Ata rrallë pastrohen me fshesë me korrent dhe nuk janë larë ndoshta që kur janë shtruar”.

11. “Nëse pjatat nga shumë kuzhina të ndryshme botërore janë në menu, ato ndoshta nuk janë të mira. Nuk besoj se një kuzhinier mund të bëjë një pjatë të mirë italiane dhe japoneze në të njëjtën kuzhinë”. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...