8.7 C
Pec
E premte, 1 Mars, 2024

Shefi i Boeingut pranon mungesën e kontrollit të cilësisë, pas shpërthimit të derës së Alaska Airlines

Kreu i prodhuesit të aeroplanëve Boeing ka thënë se “një arratisje cilësore” ndodhi në kontrollet e sigurisë që çuan në një shpërthim në mes të fluturimit kur një “prizë” e derës u shkëput gjatë një fluturimi që përfshinte një nga avionët e prodhuar nga kompania.

Shefi ekzekutiv Dave Calhoun shpjegoi se “arratisja cilësore” të cilës ai iu referua ishte “gjithçka që mund të kontribuonte në aksident”, tha ai për CNBC, në intervistën e tij të parë pas incidentit.

Ai pa një dritare dhe një copë gypi të fryrë nga një aeroplan i Alaska Airlines më 5 janar, pak pasi u ngrit nga një aeroport në Portland, Oregon, në rrugë për në një aeroport në Kaliforni.

Kjo ka rezultuar që Administrata Federale e Aviacionit (FAA) të ndalojë të gjithë 171 avionët Boeing 737 MAX 9 të operuar nga linjat ajrore amerikane.

Duke iu përgjigjur pyetjeve mbi inspektimet e mëtejshme që po ndërmerren nga linjat ajrore, Calhoun tha: “Ne do të duam të dimë se çfarë u prish në dorën tonë të inspektimeve, çfarë dështoi në punën origjinale që lejoi të ndodhte ajo arratisje”./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...