33.9 C
Pec
E shtunë, 13 Korrik, 2024

Shefi i NATO-s: Kina duhet të paguajë për mbështetjen e luftës së Rusisë

Kreu i NATO-s i tha BBC-së se Kina duhet të përballet me pasoja për mbështetjen e luftës së Rusisë në Ukrainë, nëse ajo nuk ndryshon mënyrat e saj.

Jens Stoltenberg tha se Pekini “po përpiqet ta arrijë atë në të dyja mënyrat” duke mbështetur përpjekjet e Rusisë për luftë, duke u përpjekur gjithashtu të ruajë marrëdhëniet me aleatët evropianë.

“Kjo nuk mund të funksionojë në planin afatgjatë”, tha Stoltenberg për BBC News gjatë një vizite në Uashington, transmeton Telegrafi.

Në intervistën e gjerë, Stoltenberg trajtoi gjithashtu armët bërthamore dhe shpenzimet e mbrojtjes.

Komentet e tij vijnë pasi Rusia nuk tregon asnjë shenjë për të lehtësuar luftën e saj kundër Ukrainës.

Një samit i paqes i mbajtur në Zvicër në fundjavë pa dhjetëra vende të përkushtuara për të mbështetur Kievin, por Rusia e quajti atë humbje kohe dhe tha se do të pajtohej me bisedimet e paqes vetëm nëse Ukraina në thelb dorëzohej.

Kur u kërkua se çfarë mund të bëjnë anëtarët e NATO-s për mbështetjen e Kinës për Rusinë, Stoltenberg tha se kishte një “bisedë të vazhdueshme” për sanksionet e mundshme.

Ai tha se Kina “po ndan shumë teknologji, [si] mikroelektronikën, të cilat janë kyçe për Rusinë për të ndërtuar raketa, armë që ajo përdor kundër Ukrainës”.

Stoltenberg shtoi se “në një fazë, ne duhet të konsiderojmë një lloj kostoje ekonomike nëse Kina nuk ndryshon sjelljen e saj”.

Pekini është tashmë nën disa sanksione për mbështetjen ndaj Rusisë – muajin e kaluar, SHBA njoftoi kufizime që do të synonin rreth 20 firma me seli në Kinë dhe Hong Kong.

Kina ka mbrojtur biznesin e saj me Moskën, duke thënë se ajo nuk po shet armë vdekjeprurëse dhe “trajton me maturi eksportin e artikujve me përdorim të dyfishtë në përputhje me ligjet dhe rregulloret”.

Vizita e Stoltenberg në Uashington erdhi pasi Kremlini konfirmoi se Vladimir Putin do të udhëtojë në Korenë e Veriut të martën. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...