-0.1 C
Pec
E shtunë, 4 Shkurt, 2023

Shefi i VW i sheh veturat autonome si të zakonshme deri në vitin 2030

Shefi ekzekutiv i Volkswagen, Thomas Schafer, ka disa fjalë të mëdha për të thënë për makinat vetë-drejtuese, pavarësisht faktit se Argo, një startup me bazë në SHBA që punon në këtë fushë, në të cilën VW investoi më shumë se 2.49 miliardë euro (2.6 miliardë dollarë në 2019, po mbyllet.

Schafer thotë se VW është futur “all-in” në industrinë e veturave autonome, me divizionin e saj të automjeteve komerciale që kryeson garën, së bashku me divizionin e softuerit Cariad në Kinë dhe Bosch kudo tjetër. Në vizionin e Schafer, makinat që drejtojnë vetë do të bëhen të zakonshme deri në vitin 2030, dhe në disa vende edhe më herët.

Testet tashmë janë duke u zhvilluar si në Hamburg ashtu edhe në Mynih, por “kostoja e makinës është ende një pengesë, sepse prodhohen shumë pak makina të tilla. Dhe gjithmonë ekziston nevoja për të provuar se sistemi drejton më mirë se një njeri”, thotë Schafer. Dhe kjo shpjegon pse makinat vetë-drejtuese nuk janë bërë ende një trend, të paktën sipas tij.

Ai vazhdoi: “Nuk është aq e parëndësishme sa duket. Është legjislacioni, sistemet e kamerave, çipat, konsumi i energjisë dhe shpejtësia e llogaritjes. Makina do të jetë pajisja më e madhe për mbledhjen e të dhënave që ekziston. Është me të vërtetë komplekse”.

Së fundi, Schafer deklaroi: “Qëllimi ynë është t’u ofrojmë klientëve tanë funksionet më të fuqishme në kohën më të hershme të mundshme dhe të vendosim zhvillimin tonë sa më me kosto efektive. Ju duhet të përqendroheni në drejtimin autonom dhe kjo është arsyeja pse ne jemi duke shkuar në drejtimin e divizionit e veturave komerciale, sepse sapo të ndodhë ajo hap grupe fitimi dhe mundësi”.

Fjalët e VW janë padyshim të mëdha dhe kanë për qëllim t’u tregojnë aksionerëve se është e vetëdijshme për mundësinë e mahnitshme të fitimit këtu dhe planifikon të përfitojë plotësisht prej saj, por sa mirë fjalët do të përkthehen në realitet mbetet për t’u parë. Gjithçka që mund të bëjmë është të presim tetë vjet dhe të shohim nëse gjithçka shkon ashtu siç e parashikon aktualisht drejtori ekzekutiv i VW-së, apo jo. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...