17.4 C
Pec
E mërkurë, 6 Korrik, 2022

Shitjet e Volkswagen ranë me pothuajse një të katërtën për shkak të mungesës së çipave

Gjigandi gjerman i makinave Volkswagen ka njoftuar se ka shitur një çerek më pak automjete në pesë muajt e parë të këtij viti për shkak të mungesës së çipave sesa në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar. Sipas VW, në periudhën janar-maj janë shitur 3.07 milionë automjete.

Kështu, shitjet u reduktuan me një të katërtën, dhe e njëjta rënie në përqindje u regjistrua në muajin e fundit të asaj periudhe, me 658,000 automjete të shitura. Mungesa e mikroçipave po krijon probleme dhe shitjet në tregun e rëndësishëm kinez vetëm tani kanë filluar të rikuperohen nga efektet e bllokimit, thekson kompania.

Situata me çipat pritet të përmirësohet

Por situata me mikroçipet dhe shitjet në Kinë duhet të përmirësohet për pjesën tjetër të vitit, thotë CEO Herbert Diess. Në Evropën Perëndimore, shitjet ranë 22.9 për qind dhe në Kinë 23.8 për qind. Marka qendrore VW shiti 23.3 për qind më pak automjete, por Škoda shënoi një rënie edhe më të madhe, deri në 39.3 për qind.

Shitjet e Audi ranë 21.3 për qind dhe shitjet e Porsche 10.4 për qind. Traton shiti dukshëm më shumë kamionë dhe autobusë nga MAN, Scania, Navistar dhe marka amerikano-jugore VW Caminhoes e Onibus, me një normë rritjeje prej 15.8 për qind, vetëm sepse VW ka përfshirë Navistar në SHBA që nga korriku i vitit të kaluar. Pa Navistar, Tratoni do të kishte rënë, tregojnë të dhënat/Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...