8.5 C
Pec
E shtunë, 24 Shkurt, 2024

Shkelja e hapësirës ajrore polake – vjen reagimi i Rusisë

Një objekt i panjohur që hyri në hapësirën ajrore të Polonisë mëngjesin e së premtes ishte me shumë rëndësi një raketë ruse, sipas autoriteteve polake.

“Gjithçka tregon se një raketë ruse ka hyrë në hapësirën ajrore të Polonisë”, tha kreu i ushtrisë polake Wieslaw Kukula, raporton Sky News.

Polonia gjithashtu ka kërkuar një sqarim nga Rusia duke thirrur zëvendës-ambasadorin rus, lidhur me shkeljen e pretenduar të hapësirës ajrore të vendit, dhe duke kërkuar ndalimin e menjëhershme të këtyre veprimeve.

Megjithatë një gjë të tillë e ka mohuar Rusia, e cila tha se Polonia nuk ka dhënë prova që raketa ruse ka hyrë në hapësirën e saj ajrore, sipas zëvendësambasadorit të Kremlinit.

Forcat mbrojtëse të Polonisë thanë se objekti depërtoi rreth 34 kilometra në hapësirën e saj ajrore nga drejtimi i Ukrainës dhe qarkulloi për tre minuta.

Radarët polakë dhe të NATO-s konfirmuan se objekti u largua nga hapësira ajrore polake, shtoi ushtria. Gjenerali Kukula tha se po ndërmerren hapa për të verifikuar ato gjetje dhe për të eliminuar mundësinë e një gabimi teknik./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...