9.1 C
Pec
E premte, 23 Shkurt, 2024

Shkencëtarët kanë zbuluar një shkaktar të ri të diabetit

Është identifikuar një enzimë që bllokon insulinën e prodhuar në trup

Studiuesit në Ohio kanë zbuluar një shkaktar të ri të mundshëm të diabetit që mund të hapë rrugën për trajtime të reja për ata që vuajnë nga diabeti. Shkencëtarët nga Universiteti Case Western Reserve dhe Spitalet Universitare në Cleveland tani kanë identifikuar një enzimë që bllokon insulinën e prodhuar në trup.

Ekspertët vëzhguan njerëzit edhe minjtë në studim dhe arritën në një zbulim potencialisht domethënës. Studimi i tyre shëndetësor, i publikuar në faqen e internetit Cell, u fokusua në oksidin nitrik, një përbërës që zgjeron enët e gjakut, përmirëson kujtesën, lufton infeksionin dhe stimulon lirimin e hormoneve, si edhe funksione të tjera, transmeton Telegrafi.

Lëkurë e thatë, urinim i shtuar, etje e pangopur… Janë simptoma të ndryshme që mund të kalojnë pa u vënë re me vite, por në fakt tregojnë diabetin.

Ky zbulim hap mundësi të reja për trajtimet e diabetit

Efekti i oksidit nitrik në këto aktivitete i ka lënë ekspertët me shumë pyetje të hapura prej kohësh. Megjithatë, është zbuluar një enzimë unike “bartëse” e quajtur nitrosilaza e asistuar SNO-CoA (SCAN) që lidh oksidin nitrik me proteinat, duke përfshirë receptorin për veprimin e insulinës.

Këto enzima SCAN janë thelbësore për veprimin normal të insulinës, por aktiviteti i rritur i tyre është gjetur gjithashtu te pacientët diabetikë dhe minjtë diabetikë. Modeleve të miut që u mungon enzima SCAN duket se mbrohen nga diabeti, duke sugjeruar se shumë oksid nitrik në proteina mund të jetë shkaku i sëmundjeve të tilla.

Bllokimi i enzimave mbron nga diabeti dhe sëmundje të tjera potencialisht

Studiuesi kryesor Jonathan Stamler, Profesor i Inovacionit Kardiovaskular të Fondacionit Robert S. dhe Silvia K. Reitman në Case Western Reserve School of Medicine dhe kryetar i Institutit Harrington Discovery në Spitalin Universitar, sugjeroi se zbulimi mund të çojë në trajtime të reja të diabetit.

– Ne tregojmë se bllokimi i kësaj enzime mbron nga diabeti, por implikimet shtrihen në shumë sëmundje që mund të shkaktohen nga enzimat e reja që shtojnë oksid nitrik. Bllokimi i kësaj enzime mund të ofrojë një trajtim të ri. Aktiviteti i tepërt i enzimës shkakton diabet.

Lajmi vjen pasi u gjet një ilaç ekzistues që duket se parandalon zhvillimin e diabetit të tipit 1. Një ekzaminim risi në botë ka treguar se një ilaç për artritin reumatoid mund të ruajë prodhimin e insulinës në trup dhe të shtypë përparimin e diabetit të tipit 1 tek njerëzit e sapo diagnostikuar. Diabeti është një gjendje që bën që nivelet e sheqerit në gjak të një personi të bëhen shumë të larta sepse trupi nuk prodhon mjaftueshëm insulinë./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...