13.1 C
Pec
E mërkurë, 17 Prill, 2024

Shkencëtarët zbulojnë se kush e kontrollon gjumin

Shumë prej nesh shkojnë në shtrat herët, me shpresë se do të flemë rehat.

Por studimet sugjerojnë se sa shpejt flemë përcakton se sa shpejt ne mund të plakemi dhe sa të ndjeshëm jemi të sëmundjes.

Një studim i ri nga Universiteti i Oksfordit zbuloi se ‘stresi i brendshëm’ që plak qelizat tona, gjithashtu aktivizon neuronet që kontrollojnë gjumin, transmeton KosovaPress.

Shkencëtarët shpresojnë se kjo do të na sjellë një hap më afër për të kuptuar funksionin misterioz të gjumit, si dhe të na mundësojë që të trajtojmë më mirë pagjumësinë.

Hapat ekzistuese të gjumit shpesh bëhen më pak efektivë me kalimin e kohës dhe mund të kryejnë efekte të padëshiruara anësore, duke përfshirë përgjumje, halucinacione dhe vështirësi frymëmarrjeje.

Hulumtimi u drejtua nga profesor Gero Miesenböck, drejtor i Qendrës Neural Circuits and Behaviour.

Stresi oksidues ose i brendshëm ndodh kur ekziston një çekuilibër mes radikalëve të lirë dhe antioksiduesve në trup. Radikalet e lira janë molekula që përmbajnë oksigjen që mund të dëmtojnë indet. Mungesa e antioksiduesve do të thotë se ky dëm nuk mund të pengohet.

Për të përcaktuar se si mund të ndikojë gjumi në shëndetin tonë, kërkuesit shqyrtuan mizat e frutave – të njëjtat insekte që na dhanë një pasqyrë në orën tonë të trupit pothuajse 50 vjet më parë.

Mizat e frutave kanë një sërë neuronesh që kontrollojnë modelet e tyre të gjumit, me të njëjtat qeliza të trurit që gjenden gjithashtu në kafshë të tjera dhe njerëzit.

Hulumtimet e kaluara sugjerojnë që këto neurone veprojnë si një ‘sustë lëshim-ndalim’ – kur qelizat janë aktive kur mizat bien në gjumë dhe kur ato janë joaktivë, insekti është i zgjuar.

Kanalet jonike gjenerojnë dhe kontrollojnë impulset elektrike nëpërmjet të cilave komunikojnë qelizat e trurit. /Njeshi/

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...